Jedna dawka szczepionki - jak wynika z danych uzyskanych w czasie ogólnokrajowego programu szczepień w Izraelu - zapewnia 58-procentową ochronę przed zakażeniem, 76-procentową ochronę przed hospitalizacją i 77-procentową ochronę przed zgonem z powodu COVID-19 - wynika z publikacji w "The Lancet".

Publikacja opiera się o dane izraelskiego resortu zdrowia zebrane między 24 stycznia a 3 kwietnia 2021 roku.

Do końca tego okresu w Izraelu zaszczepiono na COVID-19 dwoma dawkami szczepionki Pfizer/BioNTech 72 proc. osób w wieku powyżej 16 lat i 90 proc. w wieku powyżej 65 lat.

Osobom w wieku powyżej 16 lat dwie dawki szczepionki zapewniają - po upływie 14 dni od otrzymania - 96,5 proc. ochrony przed zakażeniem, 98 proc. ochrony przed hospitalizacją i 98,1 proc. ochrony przed zgonem po zakażeniu - wynika z danych izraelskiego resortu zdrowia.

W przypadku osób w wieku powyżej 85 lat po 14 dniach od podania drugiej dawki szczepionki Pfizer/BioNTech szczepionka chroni w 94,1 proc. przed zakażeniem, w 96,9 proc. przed hospitalizacją i w 97 proc. przed zgonem z powodu COVID-19.

Izrael jest krajem z najsprawniej realizowanym programem szczepień na COVID-19 na świecie. Obecnie w kraju tym wykrywanych jest po kilkanaście-kilkadziesiąt zakażeń koronawirusem na dobę. W związku ze spadkiem liczby zakażeń w Izraelu zniesiono większość obostrzeń.