W piątek rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wykonano 2 436 012 testów. Przebadano 2 074 473 osoby, a 50 324 testy dały wynik dodatni.

W sobotę poinformowano, że liczba przebadanych dotychczas próbek wynosi 2 199 085. Testom poddało się 2 102 780 osób, a wynik dodani uzyskało 51 167 z nich.

Z czego wynika różnica? „Z uwagi na błąd w raportowaniu testów przez WSSE Kielce co przełożyło się na pomyłkowe zapisanie w raporcie ok. 230 tys. testów, odejmujemy je od ogólnej puli przeprowadzonych badań” - poinformowało ministerstwo.

Dowiedz się więcej: Błąd w raporcie. Wykonano 230 tysięcy mniej testów

- To jest błąd zaraportowany przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kielcach. Ministerstwo Zdrowia jest w tym przypadku przekaźnikiem danych. Zbieramy raporty z całego kraju, od wszystkich Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych i raportujemy do mediów i opinii publicznej - powiedział rozmowie z RMF FM Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

- Zostaliśmy poinformowani, że Kielce błędnie wpisały dane w ostatnim czasie i wymagana jest korekta. Oczywistym jest, że zaraz po tym, jak dowiedzieliśmy się o tym błędzie, skorygowaliśmy te dane, prosząc jednocześnie o przedstawienie raportu przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną na temat tego błędu, z czego on wynikał - dodał rzecznik. 

W Polsce liczba potwierdzonych przypadków zakażeń wzrosła w sobotę o 843. Od początku epidemii zmarło 1800 osób. To najwyższy dobowy wzrost od początku epidemii.