O wprowadzeniu nowych zasad w związku z epidemią rząd poinformował w pierwszej połowie sierpnia. - Wprowadzamy nowe obostrzenia w sposób zregionalizowany - mówił ówczesny wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Zaznaczył, że kraj podzielony został na trzy strefy - zieloną, żółtą i czerwoną.

Resort dokonał podziału według liczby nowych przypadków SARS-CoV-2 na 10 tys. mieszkańców. Jeśli zakażeń jest więcej niż 12 na 10 tys. osób, to powiat klasyfikowany jest jako czerwony, jeśli od 6 do 12 - żółty, a jeśli mniej niż 6 - to zielony.

Dowiedz się więcej:
Koronawirus w Polsce: Ponad 800 nowych zakażeń, najwięcej od trzech tygodni

Lista jest aktualizowana co tydzień.

Na obowiązującej od 12 września liście żaden powiat nie został umieszczony w strefie czerwonej, trzy miejsca zaliczono do strefy żółtej, zaś zagrożonych dodatkowymi obostrzeniami ("niebieskich") było pięć powiatów.

W czwartek kolejne zmiany na liście powiatów "żółtych", "czerwonych" i "niebieskich" ogłosił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W strefie czerwonej znalazły się trzy powiaty: bytowski (województwo pomorskie), kluczborski (opolskie) i milicki (dolnośląskie).

Do strefy żółtej zaliczono osiem powiatów: myślenicki, nowotarski i tatrzański (małopolskie), gostyński (wielkopolskie), aleksandrowski (kujawsko-pomorskie), głubczycki (opolskie), kielecki (świętokrzyskie) i kartuski (pomorskie).

Na liście ostrzegawczej, obejmującej miejsca, gdzie prawdopodobieństwo wprowadzenia obostrzeń jest znaczne, jeśli utrzyma się obecny trend epidemiczny, jest sześć powiatów: augustowski (podlaskie), olkuski (małopolskie), trzebnicki (dolnośląskie), opolski (lubelskie), ostrowski (wielkopolskie) i tucholski (kujawsko-pomorskie).

Made with Flourish

W strefie czerwonej obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej oraz ograniczenia liczby osób w kościołach i miejscach kultu religijnego (1 osoba na 4 m kw., 150 osób na zewnątrz) a także w lokalach gastronomicznych (1 osoba na 4 m kw.). Zakazana jest działalność parków rozrywki i wesołych miasteczek, w kinach zajęte może być nie więcej niż 25 proc. miejsc. Do 50 ograniczono także maksymalną liczbę uczestników wydarzeń rodzinnych, np. wesel i pogrzebów. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać bez publiczności.

W strefie żółtej należy w miejscach publicznych utrzymywać dystans społeczny 1,5 m. W weselu czy pogrzebie uczestniczyć może nie więcej niż sto osób. Ograniczona została dozwolona liczba uczestników kongresów i targów (1 osoba na 4 m kw.), a także widzów imprez sportowych (25 proc.).