Amerykańska firma Moderna ogłosiła, że opracowywana przez nią szczepionka na koronawirusa ma skuteczność wynoszącą 94,5 proc.

We współpracy z amerykańskim Krajowym Instytutem Zdrowia (NIH) Moderna przeprowadza testy z udziałem 30 tys. osób. Połowa uczestników badania otrzymuje szczepionkę, połowa placebo. Analiza dotyczy 95 objawowych zakażeń, z których 90 wykryto u osób, które nie otrzymały szczepionki.

Czytaj także:
Koronawirus w Polsce. Najmniej nowych zakażeń od 13 dni
Fundusz Wsparcia Kultury. Gliński: To nie są pieniądze dla celebrytów

- 11 z 95 osób, które zachorowały, wymagały hospitalizacji i miały problemy z oddychaniem, podano placebo - powiedział "El Pais" Juan Andrés, dyrektor techniczny Moderny.

Wcześniej firma Pfizer informowała, że jej szczepionka ma 90 proc. skuteczności.

Podobnie jak Pfizer, Moderna opublikowała informacje o szczepionce na COVID-19 w komunikacie. Pełne badania naukowe zrecenzowane przez niezależnych ekspertów nie zostały jak dotąd ujawnione.

Spółka podkreśliła, że w grupie próbnej znajdowało się siedem tysięcy osób powyżej 65. roku życia oraz pięć tysięcy osób młodszych z chorobami współistniejącymi, wiązanymi z ciężkim przebiegiem COVID-19, takimi jak cukrzyca, otyłość czy schorzenia serca. Osoby zaliczane do grup ryzyka stanowiły 42 proc. uczestników badań,

Jak poinformowano, szczepionka Moderny wymaga podania dwóch dawek w odstępie 28 dni. W Stanach Zjednoczonych jedna dawka ma kosztować ok. 25 dolarów (94 zł). Moderna ma w nadchodzących tygodniach wystąpić do amerykańskich władz o zgodę na dopuszczenie swojej szczepionki na koronawirusa do użycia.

Spółka planuje wyprodukować do końca roku 20 mln dawek szczepionki na COVID-19, które miałyby trafić na rynek amerykański. W 2021 r. Moderna chce wyprodukować od 500 mln do miliarda dawek.