Amerykańska firma Moderna ogłosiła, że opracowywana przez nią szczepionka na koronawirusa ma skuteczność wynoszącą 94,5 proc. Wcześniej firma Pfizer informowała, że jej szczepionka ma 90 proc. skuteczności.

Dowiedz się więcej:
Eksperymentalna szczepionka na koronawirusa firmy Moderna. Są wyniki skuteczności

Jak poinformowano, szczepionka Moderny wymaga podania dwóch dawek w odstępie 28 dni. W Stanach Zjednoczonych jedna dawka ma kosztować ok. 25 dolarów (94 zł). Moderna ma w nadchodzących tygodniach wystąpić do amerykańskich władz o zgodę na dopuszczenie swojej szczepionki na koronawirusa do użycia.

- Od wybuchu pandemii koronawirusa wiedzieliśmy, że szczepionka odegra kluczową rolę w opanowaniu kryzysu. Ale należy podkreślić, że szczepionka uzupełni, a nie zastąpi inne narzędzia, które stosujemy - oświadczył dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia ocenił, że początkowo liczba dostępnych dawek szczepionki na COVID-19 będzie ograniczona, a pierwszeństwo w programach szczepień będą mieli pracownicy służby zdrowia, seniorzy oraz osoby z grup ryzyka. - To, mam nadzieję, pomoże ograniczyć liczbę zgonów i odciąży systeme służby zdrowia, jednak wirus wciąż będzie mógł się rozprzestrzeniać - stwierdził.

Czytaj także: Dlaczego w Polsce spada liczba testów na koronawirusa? Wiceminister zdrowia wyjaśnia

Zdaniem Tedrosa, sama szczepionka nie zakończy pandemii COVID-19. "Wciąż będziemy musieli stosować nadzór, testowanie i izolowanie przypadków, kwarantannę dla osób z kontaktu" - oświadczył szef WHO dodając, że wciąż należy zachęcać ludzi do ostrożności w związku z pandemią koronawirusa.

Moderna planuje wyprodukować do końca roku 20 mln dawek szczepionki na COVID-19, które miałyby trafić na rynek amerykański. W 2021 r. Spółka chce wyprodukować od 500 mln do miliarda dawek.