Małe ilości masła orzechowego uchronią dzieci przed alergią na fistaszki

Naukowcy twierdzą, że podawanie niemowlętom niewielkich ilości gładkiego masła orzechowego może radykalnie ograniczyć alergie na orzeszki ziemne.

Publikacja: 28.03.2023 11:33

Małe ilości masła orzechowego uchronią dzieci przed alergią na fistaszki

Foto: Adobe stock

Zgodnie z wynikami badań brytyjskich naukowców podawanie dzieciom w wieku 4-6 miesięcy niewielkich ilości masła orzechowego zmielonego na gładką masę może zmniejszyć alergię na orzeszki ziemne nawet o 77 proc.

Badania pokazują, że powinno się to przeprowadzać podczas, a nawet jeszcze przed odstawieniem dziecka od piersi. Masło orzechowe musi być utarte na gładką masę, aby nie stworzyć zagrożenia zadławienia dziecka kawałkiem orzeszka. Całe lub posiekane orzeszki naukowcy zalecają podawać dopiero od piątego roku życia.

Czytaj więcej

Linie easyJet zakazują orzeszków na pokładach samolotów

W Wielkiej Brytanii alergia na orzeszki ziemne ma od lat tendencję wzrostową. Obecnie szacuje się, że cierpi na nią jedno na 50 dzieci. Stała się tak powszechna, że ​​niektóre szkoły zakazują używania tego składnika w stołówkach szkolnych. U niektórych dzieci nawet niewielka ilość orzeszków ziemnych może doprowadzić do tak silnej reakcji immunologicznej, że może zagrozić życiu.

Do tej pory lekarze zalecali unikanie podawania dzieciom pokarmów, które mogą wywoływać alergie. Orzeszki ziemne były zakazane dla dzieci przed ukończeniem trzeciego roku życia. Ostatnie badania wywracają tę teorię.

Brytyjscy naukowcy stwierdzili, że powinno się wcześnie zacząć uczyć ludzki organizm rozpoznawania przyjaciela od wroga. Podawanie minimalnych ilości np. orzeszków ziemnych, gdy układ odpornościowy wciąż się rozwija, może zmniejszyć reakcje alergiczne. Zgodnie z tą teorią, lepiej jest, gdy organizm po raz pierwszy spotyka się z orzeszkami ziemnymi w żołądku, gdzie jest bardziej prawdopodobne, że zostaną one rozpoznane jako pokarm, niż poprzez skórę, gdzie istnieje większe prawdopodobieństwo, że zostaną potraktowane jako zagrożenie. Jak przykład podano Izrael, gdzie mimo iż przekąski z orzeszków ziemnych są powszechnie podawane we wczesnych latach życia, jest znacznie niższy wskaźnik alergii, niż w Europie.

Inne badania dowodzą, że wczesne wprowadzenie innych pokarmów wywołujących alergie, jak jaja, mleko czy pszenica, również ograniczyło reakcje alergiczne.

Najnowsze badania naukowców z University of Southampton, opublikowane w Journal of Allergy and Clinical Immunology, sugerują, że najlepszym czasem, aby zacząć wprowadzać pokarmy zawierające orzeszki ziemne jest okres od czwartego do szóstego miesiąca życia. Alergia na nie może zostać ograniczona nawet o 77 proc., co może skutkować zapobieżeniem 10 tys. z około 13 tys. przypadków alergii na orzeszki ziemne co roku.

Według badań opóźnienie wprowadzenia pokarmów na bazie orzeszków ziemnych do czasu ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia zmniejszyłoby liczbę przypadków alergii zaledwie o 33 proc.

Naukowcy sugerują podawanie niemowlętom od czwartego miesiąca życia niewielkich ilości owoców i warzyw. Następnie można zacząć podawać gładkie masło orzechowe, w ilości do 3 łyżeczek tygodniowo i utrzymywać je w diecie przez kolejne lata.

Prof. Graham Roberts z University of Southampton powiedział, że dziesięciolecia ostrzeżeń przed orzeszkami ziemnymi spowodowały, że rodzice boją się wprowadzania ich do diety dzieci. Tymczasem, zgodnie z najnowszymi badaniami, powinno się doprowadzać do wczesnego kontaktu z tym potencjalnym alergenem, co, jak mowi prof. Roberts, "przyniesie ogromne korzyści przyszłym pokoleniom”.

Diagnostyka i terapie
Po 1 lipca do psychologa nadal bez skierowania
Diagnostyka i terapie
Anna Saładonis, pacjentka: Pomyślałam, że jestem następna
Materiał partnera
W jaki sposób badać oczy i powstrzymywać rozwój schorzeń
Diagnostyka i terapie
By wzrok był cały czas ostry
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Diagnostyka i terapie
Jest antidotum na toksynę muchomora sromotnikowego?
Diagnostyka i terapie
W Wielkiej Brytanii na świat przyszło dziecko, które ma troje rodziców