Badane są kraje, których PKB jest wyższe niż 200 mld dolarów. Przy tworzeniu rankingu brane są pod uwagę takie kryteria jak liczba zakażeń potwierdzonych w ciągu miesiąca, liczba miesięcznych zgonów z powodu Covid-19, ogólna liczba zgonów, wskaźnik pozytywnych testów i procent zaszczepionej populacji. Inne kryteria to m.in. dotkliwość wprowadzanych obostrzeń, przewidywany wzrost gospodarczy, a także dostępność służby zdrowia.

Ranking otwiera Nowa Zelandia, w której w ciągu ostatniego miesiąca potwierdzono 2 przypadki zakażenia koronawirusem na 100 tys. mieszkańców.

O jedno miejsce, na drugą pozycję, awansował Singapur, z 6 przypadkami na 100 tys., na trzecie spadła (wcześniej druga) Australia, z 1 przypadkiem na 100 tys., ale z wysoką liczbą zgonów - 36 na milion mieszkańców (1 i 2 m-ce - po 5).

Pierwszą piątkę zamykają awansujący o 3 pozycje Tajwan, w którym nie zanotowano żadnego przypadku w ciągu miesiąca,  oraz Izrael, który dzięki rekordowemu tempu szczepień awansował o 9 pozycji.

Ostatnie 5 miejsc rankingu to aż dwa kraje Europy Środkowej, dwa z Ameryki Południowej i 1 z Ameryki Północnej.

49 miejsce (wzrost o 3 pozycje) zajmuje Peru, z 569 potwierdzonymi przypadkami.

Na kolejnym 50, trzecim od końca miejscu uplasowała się Polska, która wśród pod względem potwierdzonych przypadków w ciągu ostatniego miesiąca (1133 na 100 tys.) zajmuje drugie miejsce na liście 53 państw. Polska spadła w tym rankingu o 10 pozycji.

Gorzej jest tylko w Czechach (52., spadek o 1 pozycję), które notują rekordową liczbę przypadków - 2719 na 100 tys. mieszkańców.

Polskę i Czechy rozdziela Brazylia (poz.51, - 1). Ranking kończy Meksyk.

Spore spadki notują kraje skandynawskie. 10. obecnie Norwegia spadła o 5 pozycji, 13. Finlandia spadła o 9., 14. dania - o 3.

Największy spadek w ciągu miesiąca notuje Grecja, która jest obecnie na 40 pozycji, a spadła o 20, oraz Rumunia (obecnie 46. spadek o 15).

O 10 miejsc, podobnie jak Polska, spadły również Włochy (obecnie 39.).

Twórcy rankingu zauważają, że Europa płaci cenę za chaotycznie prowadzoną akcję szczepień, europejskie kraje zanotowały 9 na 10 największych spadków w marcu, a miasta takie jak Paryż zostały ponownie zamknięte, mimo ogromnych zapasów szczepionek.