Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że do końca sierpnia rząd planuje zaszczepić wszystkich chętnych. Do końca II kwartału tego roku celem jest podanie 20 mln dawek.

- Narodowy Program Szczepień to jest egzamin z odpowiedzialności, ze sprawności działania, egzamin ze struktur państwa i naszych zdolności mobilizacyjnych i organizacyjnych. Jest programem, od którego zależy szybki powrót do normalności - mówił szef rządu.

Morawiecki chce, by miesięcznie było wykonywanych w Polsce 10 mln szczepień.

Michał Dworczyk zapowiedział, że w kwietniu do Polski trafi 5 mln szczepień. Ich liczba może wzrosnąć nawet do 7 mln dawek.

W II kwartale tego roku szczepienia będą wykonywane, jak do tej pory, w przychodniach POZ, w szpitalach tymczasowych i szpitalach węzłowych. Dodatkowo lista zostanie poszerzona m.in. o szpitale powiatowe, punkty drive thru, zakłady pracy i apteki.

- W II kw. powstaną nowe punkty - szkieletem tego systemu będą szpitale tymczasowe, a w każdym powiecie, w którym jest szpital to będzie jeden szpital tradycyjny, który będzie realizował szczepienia oraz 1 punkt prowadzony przez samorząd w każdym powiecie - mówił Dworczyk.

- Jeśli pracodawca będzie miał min. 500 osób do zaszczepienia i zorganizuje zespół i zabezpieczenie to otrzyma szczepionki - mówił szef KPRM.

Łącznie w Polsce wykonano 6 mln szczepień. Pierwszą dawkę otrzymało niemal 4 mln osób. Dwie dawki szczepionki podano ponad 2 mln Polaków.

Nowy harmonogram szczepień

Szef KPRM poinformował, że zostanie zmieniony harmonogram zapisów na szczepienie.

Od 12 kwietnia na szczepienia będą mogły zapisać się osoby z rocznika 1962. Każdego kolejnego dnia będą uruchamiane zapisy kolejnych roczników. Prawdopodobnie w maju ruszy otwarta rejestracja dla wszystkich.

Zapowiedziano również zmianę kwalifikację do wykonywania szczepień. - Odciążamy przedstawicieli zawodów medycznych do tej pory kwalifikujących i szczepiących. Będą oni mogli przez to zwiększyć przepustowość całego systemu - mówił Dworczyk.

Apel premiera przed świętami

We wtorek premier Morawiecki zaapelował do Polaków, aby nadchodzące święta wielkanocne spędzać „odpowiedzialnie, w ograniczonym gronie rodzinnym”

"Nadchodzący czas symbolizuje zwycięstwo nad śmiercią i nadzieję - a taką nadzieję dają też szczepionki. Dzięki Narodowemu Programowi Szczepień przeciw COVID-19 mamy dużą szansę, że będą to ostatnie takie święta" - przekazał szef rządu.

Z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w ciągu ostatniej doby odnotowano w naszym kraju 20 870 nowych zakażeń. Zmarło 461 osób, w tym 100 z powodu COVID-19 bez stwierdzonych wcześniej chorób współistniejących.