Lepsze nastroje konsumentów

Nastroje konsumenckie wciąż poprawiają się - tak wynika z badań koniunktury, jaką opublikowały GUS i IPSOS. Jest to dobra prognoza dla wartości spożycia indywidualnego

Publikacja: 28.07.2010 15:39

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący, jak konsumenci oceniają swoją sytuację oraz kondycję gospodarki zwiększył się nie tylko w ciągu miesiąca (o 7,5 pkt proc., do –11,5 pkt proc.), ale jest też wyższy niż przed rokiem o 11,0 pkt proc. i o 2,2 pkt proc. przekroczył wartości notowane w IV kwartale 2008 r.

Konsumenci z mniejszą ostrożnością planują poważniejsze wydatki. Wzrósł też Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej. Mniej pesymistyczne od dotychczasowych były oceny zmian sytuacji gospodarczej kraju w ostatnich 12 miesiącach i przewidywania w tym zakresie na najbliższe 12 miesięcy.

W nieco mniejszym stopniu poprawiły się oceny uzyskanych i przewidywanych zmian w sytuacji finansowej gospodarstw domowych, obecnego dokonywania ważnych zakupów oraz możliwości zaoszczędzenia pieniędzy.

[srodtytul] Stopniową poprawę nastrojów potwierdza badanie Ipsos[/srodtytul]

Pierwszy miesiąc wakacji przyniósł lekką poprawę nastrojów wynika z badania Wskaźnika Optymizmu Konsumentów , jaki prowadzi Ipsos. Wskaźnik wzrósł o 2 pkt do 96,7 pkt. Co prawda nadal więcej Polaków jest pesymistami niż optymistami, jeśli pytamy ich o gospodarkę i sprawy materialne. Ale przewaga pesymistów wynosi tylko 3 pkt. procentowe.

W ostatnim miesiącu wyraźnie poprawiły się oceny klimatu gospodarczego. Polacy lepiej oceniają zmiany gospodarcze i mają coraz bardziej wyraźne nadzieje na poprawę sytuacji gospodarczej w najbliższych miesiącach. Mniej więcej tyle samo osób zamierza zwiększyć zakupy dóbr trwałego użytku, co się będzie od nich powstrzymywało. Pomimo lepszych ocen kondycji gospodarki, 30 proc respondentów wciąż przewiduje wzrost bezrobocia w przyszłości.

Dane gospodarcze
Nowe dane GUS. Nominalny PKB Polski podwoił się w niecałą dekadę
Dane gospodarcze
Ekonomiści Credit Agricole BP z najcelniejszym scenariuszem
Dane gospodarcze
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp procentowych?
Dane gospodarcze
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Dane gospodarcze
Pośpieszne zakupy w USA w marcu. Powstał rekordowy deficyt bilansu handlowego