Szwajcarski Bank Narodowy obciął stopy procentowe

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) niespodziewanie obciął główną stopę procentową o 25 pb., do 1,5 proc. Powszechnie spodziewano się, że jej nie zmieni. SNB jest pierwszym spośród kluczowych banków centralnych, który w tym roku obniżył główną stopę.

Publikacja: 21.03.2024 11:16

Szwajcarski Bank Narodowy obciął stopy procentowe

Foto: Bloomberg

„Od kilku miesięcy inflacja jest poniżej 2 proc., a więc w zasięgu celu, który traktujemy jako równoważny ze stabilnością cenową. Według nowej prognozy, inflacja powinna również pozostać w tym zasięgu w ciągu następnych kilku lat. W naszej decyzji wzięliśmy pod uwagę zmniejszoną presję inflacyjną, a także aprecjację franka w ujęciu realnym, do której doszło w ciągu ostatniego roku. Cięcie stóp procentowych wspiera również aktywność gospodarczą. Dzisiejsze luzowanie zapewnia więc, że warunki monetarne pozostaną odpowiednie” - mówi komunikat SNB.

Czytaj więcej

Maria Demertzis: Gdy bank centralny ma stratę zamiast zysku

Pięć podwyżek stóp w Szwajcarii

Jego główna stopa wynosiła 1,75 proc. od czerwca 2023 r. Wcześniej była ona podwyższana pięciokrotnie. W czerwcu 2022 r., czyli tuż przed pierwszą podwyżką, wynosiła minus 0,75 proc. Obecnie wciąż jest ona najniższa w Europie. Inflacja konsumencka w Szwajcarii wyhamowała natomiast w lutym do 1,2 proc. Szczyt osiągnęła w sierpniu 2022 r. na poziomie 3,5 proc.

Niespodziewana decyzja SNB osłabiła franka. Szwajcarska waluta traciła w czwartek rano 0,6 proc. wobec złotego. Za 1 franka płacono 4,42 zł. - Obniżce na marcowym posiedzeniu przypisywano około 25-proc. prawdopodobieństwo, więc odważny ruch SNB uderza we franka. CHF/PLN, spadając w kierunku 4,40, osiąga najniższe poziomy od czerwca 2022 r.

Czytaj więcej

Szwajcarski bank centralny zdziwił rynek. Ważna decyzja dla frankowiczów

Bez zapowiedzi Szwajcarzy obniżyli stopy

Wówczas szwajcarscy bankierzy centralni również zszokowali rynek bez wcześniejszej zapowiedzi, podnosząc stopy na miesiąc przed EBC, czym wywołali falę umocnienia franka — twierdzi Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. Z prognoz jego spółki wynika, że kurs szwajcarskiej waluty powinien spaść w tym roku poniżej poziomu 4,30 zł za 1 franka.

Dane gospodarcze
EBC nadal gotowy do cięcia stóp w czerwcu. „Mamy teraz trend dezinflacyjny”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Dane gospodarcze
Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano. Nie będzie cięć stóp w czerwcu?
Dane gospodarcze
Agencja Fitch obcięła perspektywę ratingu Chin do negatywnej
Dane gospodarcze
Inflacja na Ukrainie hamuje. Jest najniższa od czterech lat
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Dane gospodarcze
Inflacja poniżej oczekiwań, ale wciąż zbyt wysoka