To, że FED stopy procentowe podniesie jest pewne – mówił w programie #RZECZoBIZNESIE Paweł Cymcyk.

- Dużo ciekawsze będzie to, co FED zapowie na 2017 r. Czy będzie się starał dostosować do oczekiwań rynkowych i podwyżek nie będzie dużo, czy może podwyżek trzeba oczekiwać dużo więcej niż w tej chwili spodziewa się rynek – wyjaśnił.

Przyznał, że rynek w tej chwili wycenia maksymalnie 3 podwyżki na 2017 r. - Równie dobrze FED może powiedzieć, że co kwartał zamierza uraczyć rynki podwyżką – ocenił Cymcyk.

- Rozdźwięk pomiędzy podnoszeniem stóp w Stanach, a dalszym luzowaniem w Europie będzie największą rozgrywką monetarno-polityczno-gospodarczą w 2017 r. Nie ma takiej możliwości, żeby jeden bank centralny podnosił stopy, a cała reszta obniżała – tłumaczył szef Związku Maklerów i Doradców.

Gość przewidywał, że 2017 może nadal być rokiem dolara. - Dolar sukcesywnie będzie zyskiwał – mówił. - Jutro rano 2-4 grosze więcej byłbym w stanie postawić na umocnienie się dolara. To może być dopiero przednówek kolejnego umocnienia się amerykańskiej waluty – prognozował.

Ropa czarnym koniem inwestorów

Cymcyk zaznaczył, że tylko w tym roku ropa zdrożała o ponad 45 proc. - W lutym przyszłego roku będzie mogła pochwalić się roczną dynamiką zwyżki o 100 proc. - mówił. - To przyciągnie kapitał do rynku surowcowego. Ropa ma teraz same argumenty za wzrostami. Będzie to czarny koń inwestorów i będzie można na tym segmencie sporo zarobić – prognozował gość.

- To co mogłoby wywrócić ten scenariusz to silne spowolnienie, albo uderzenie w gospodarkę, którego na razie na horyzoncie nie widać. Nawet polityczne zamieszania związane z Brexitem, czy Trumpem na ropie nie zrobiły większego wrażenia – dodał.

Autopromocja
BLACK WEEKEND

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Ciężki przemysł znów sexy

Cymcyk przypomniał, że w Stanach Zjednoczonych segment wydobywczo-naftowy w ostatnich latach solidnie podupadł. - Stracił pozycję lidera na rzecz nowych technologii, spółek z branży IT – mówił. - Teraz otwiera się przed nim gigantyczna furtka. Prezydent elekt wyraźnie mówi, że ten biznes ma wrócić. To oznacza, że ciężkie branże przemysłowe będą preferowane – dodał.

- Wcześniej passé była twarda część przemysłowa, niespecjalnie lubiana przez inwestorów, bo to już niemodne, nie ma dynamiki rozwoju, nie ma tak dużych zwyżek. Dużo bardziej sexy i przyjemne były elementy związane z nowymi technologiami. Teraz ta moda może się odwrócić – podsumował gość programu.