Czy wydajemy więcej na ubezpieczenia dla cudzoziemców? Wyniki raportu ZUS

Same wydatki na zasiłki chorobowe wzrosły z 41,8 mln zł w 2015 r. do 374,6 mln zł na koniec 2023 r. Nasz system wciąż jednak na tym korzysta, a nie traci.

Aktualizacja: 02.07.2024 13:20 Publikacja: 02.07.2024 04:30

Czy wydajemy więcej na ubezpieczenia dla cudzoziemców? Wyniki raportu ZUS

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z najnowszego raportu ZUS, który poznała „Rzeczpospolita”.

— Napływ obcokrajowców sprzyja naszemu rynkowi pracy. Gdyby nie oni, mielibyśmy dzisiaj o wiele większe problemy w obszarze zatrudnienia. Trudniejsza byłaby również sytuacja FUS — mówi Oskar Sobolewski z HRK Payroll Consulting.

Jak wskazuje, inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu większość cudzoziemców pracuje w naszym kraju legalnie, co przekłada się też na wpływy ze składek. Pokazują to dane ZUS, z których wynika, że w 2015 roku liczba obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych wynosiła 184, 2 tys., a na koniec 2023 roku było ich 1,12 mln (wzrost o ponad 500 proc.).

Największą grupę spośród ubezpieczonych cudzoziemców stanowili pracownicy (w grudniu 2023 roku było to 58,8 proc. zgłoszonych do ZUS obcokrajowców). Natomiast udział cudzoziemców zgłoszonych jako osoby bezrobotne wynosił poniżej 1 proc.

— Cieszy, że zatrudnienie pracownicze stanowi tak wysoki odsetek. To potwierdza moją wcześniejszą uwagę dotyczącą zmiany podejścia do pracowników z zagranicy. Oferowane są im coraz częściej najstabilniejsze formy zatrudnienia — ocenia Oskar Sobolewski.

Czytaj więcej

Mniej Ukraińców pracuje na dziele. Raport ZUS

Wydatki ZUS na cudzoziemców. Wypłaty się należą

Osoby odprowadzające składki na ubezpieczenie chorobowe mają prawo do świadczeń z ZUS w razie choroby i macierzyństwa.

— Jest to uprawnienie, które nie ma związku z obywatelstwem. Jeżeli ktoś jest członkiem systemu i się do niego dokłada, może korzystać z rozwiązań, które oferuje w przypadku wystąpienia zdarzenia objętego ryzykiem ubezpieczeniowym — mówi Sobolewski.

Z danych ZUS wynika, że wydatki na zasiłki i świadczenia krótkoterminowe cudzoziemców mocno w ostatnich latach wzrosły. W 2015 roku kosztowały one ogółem 98,7 mln zł, a już w 2023 roku 806,5 mln zł.

Oskara Sobolewskiego nie dziwią takie statystyki. W ocenie eksperta wynikają one ze wspomnianego wzrostu liczby ubezpieczonych w ZUS obcokrajowców. W tym czasie znacznie w górę poszybowały również ich płace, co przekłada się też na wysokość wypłacanych świadczeń.

W podobnym tonie wypowiada się też Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich.

— Od 2015 roku nastąpił gigantyczny wręcz wzrost liczby cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS. W dalszym ciągu jednak skala pobierania przez nich świadczeń pozostaje relatywnie niewielka, biorąc pod uwagę, że wpływy generowane przez nich dla systemu ubezpieczeń społecznych są liczone w miliardach złotych. Cały czas nasz system na tym korzysta, a nie traci — mówi ekspert.

Wskazuje jednocześnie, że największe koszty system ponosi z tytułu świadczeń długoterminowych, takich jak emerytury, a do nich obcokrajowcy przebywający w Polsce często jeszcze nie nabyli uprawnień.

— W przyszłości ze względu na rosnącą liczbę cudzoziemców podlegających ubezpieczeniom społecznym w Polsce te wydatki z pewnością będą coraz większe. Na razie jednak bilans wpływów i wydatków wypada na korzyść polskiego systemu — wyjaśnia ekspert FPP.

Czytaj więcej

Za 746 tys. Ukraińców płyną składki do ZUS, tylko 8 tys. ma umowy o dzieło

Nie możemy piętnować cudzoziemców za wydatki na ich ubezpieczenia

Eksperci podkreślają jednocześnie, że zamiast piętnować obcokrajowców za korzystanie ze świadczeń, do których mają prawo, powinniśmy się zastanowić, w jaki sposób zachęcić ich do pracy w naszym kraju.

— Od dawna ubywa osób w wieku produkcyjnym. Więcej ludzi przechodzi na emeryturę, niż osiąga wiek aktywności zawodowej. Ta luka się powiększa, dlatego też potrzeba cudzoziemców, żeby ją przynajmniej częściowo zapełnili. Co prawda obcokrajowcy nie zatrzymają niekorzystnych trendów demograficznych, ale jest szansa, że złagodzą te negatywne tendencje — mówi Łukasz Kozłowski.

W jego ocenie rząd powinien zastanowić się nad systemem zachęt dla firm do zatrudniania cudzoziemców i maksymalnie ułatwić przyjmowanie do pracy.

Czytaj więcej

W życie wchodzą zmiany w zasadach pomocy uchodźcom z Ukrainy

Tak wynika z najnowszego raportu ZUS, który poznała „Rzeczpospolita”.

— Napływ obcokrajowców sprzyja naszemu rynkowi pracy. Gdyby nie oni, mielibyśmy dzisiaj o wiele większe problemy w obszarze zatrudnienia. Trudniejsza byłaby również sytuacja FUS — mówi Oskar Sobolewski z HRK Payroll Consulting.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą