- W ciągu ostatnich dwóch lat, od momentu zarejestrowania, szczepionka Sputnik V stała się najczęściej eksportowanym lekiem w historii Rosji i słusznie zdobyła renomę jako jedno z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych narzędzi do walki z koronawirusem na świecie - powiedział Dmitriew na konferencji prasowej.

Czytaj więcej

Putin będzie testować nowatorską szczepionkę na Covid-19

Według Dmitriewa bezpieczeństwo użycia szczepionki "zostało potwierdzone wynikami ponad 50 badań klinicznych i danymi o użyciu Sputnik V w ramach narodowych programów szczepień w różnych częściach świata, w tym w Europie, Azji, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Łacińskiej.

71

W tylu krajach dopuszczono do użycia szczepionkę Sputnik V

- Po raz pierwszy w historii, by zapewnić masową produkcję leku, Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich stworzył międzynarodową sieć partnerów produkujących (szczepionkę), a także zlokalizował produkcję szczepionki w 27 miejscach w 18 krajach - mówił szef Funduszu.

Dmitriew przypomniał też o opracowaniu jednodawkowej szczepionki Sputnik Light, która jest "uniwersalną dawką przypominającą do innych szczepionek".

Sputnik V został dopuszczony do użycia w 71 krajach zamieszkiwanych łącznie przez 4 mld ludzi. W Polsce rosyjska szczepionka nie została dopuszczona do użycia.