To znaczy, że dochody państwa mają wystarczyć na pokrycie wszystkich wydatków i nie trzeba będzie pożyczyć pieniędzy na rynku, by pokryć budżetową dziurę. Projektem ustawy budżetowej ma we wtorek zająć się Rada Ministrów.

Czytaj także: „Piątka” PiS to nie perpetuum mobile. Ktoś za to zapłaci

Budżet państwa bez deficytu byłby pierwszym tak dobrze skonstruowanym planem finansowym państwa od czasów transformacji. Dotychczas wszystkie rządy zakładały, że „życie na kredyt" jest konieczne do realizacji wszystkich zadań państwa.

Najnowsza propozycje rządu PiS jest o tyle zaskakująca, że 2020 r. będzie szczególnie trudny. Z jednej strony, w przyszłym roku już w całości realizowane będą obietnice wyborcze w ramach tzw. piątki Kaczyńskiego, w tym rozszerzenie programu 500+ na wszystkie dzieci czy obniżenie podatku PIT, co jest dużym obciążeniem dla kasy państwa. Z drugiej zaś strony, tempo rozwoju gospodarczego nie będzie już tak dynamiczne jak w 2018 r.

Czytaj także: Rząd dociska samorządy do budżetowej ściany

Ale PiS w tak trudnych warunkach chce udowodnić Polakom, że prowadzi wzorcową politykę finansową i gospodarczą. To znaczy stać go na kosztowne programy społeczne, które jednocześnie będą impulsem pobudzającym gospodarkę, bez rujnowanie budżetu państwa. To także silny argument w toczącej się kampanii wyborczej w kontekście zarzutów opozycji, że rozdawnictwo publicznych pieniędzy przez PiS doprowadzi finanse publiczne na skraj bankructwa.

Więcej w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej"