Obwodnica Suwałk ma mieć 12,8 km długości. Powstanie maksymalnie w ciągu trzech i pół roku. Będzie dwujezdniową drogą ekspresową, która będzie przedłużeniem już istniejącej obwodnicy Augustowa - poinformował rzecznik GDDKiA w Białymstoku Rafał Malinowski. Augustowską obwodnicą można jeździć od listopada 2014 r.

"Obwodnica Suwałk będzie się łączyć z dwujezdniowym fragmentem obwodnicy Augustowa na węźle +Suwałki Południe+. Następnie ominie Suwałki od zachodu i północy. Całość - obie obwodnice - będzie stanowić przeszło 24-kilometrowy fragment drogi ekspresowej S 61" - poinformował Malinowski.

Suwalska obwodnica będzie miała po dwa pasy ruchu w każdą stronę, pas rozdzielający, pas awaryjny oraz drogi serwisowe. Droga będzie miała nawierzchnię cementową, jako pierwsza spośród podlaskich ekspresówek.

Budimex wygrał przetarg na suwalską obwodnicę. Startowało w nim dziewięć firm i konsorcjów. Budimex był również wykonawcą obwodnicy Augustowa.

Jak podała GDDKiA, prace projektowe nad suwalską obwodnicą mają potrwać 10 miesięcy. Wykonawca będzie się starać o uzyskanie wszelkich niezbędnych pozwoleń na tę inwestycję. Sama budowa ma potrwać 19 miesięcy.

Obwodnica Suwałk to jedna z kluczowych, oczekiwanych inwestycji drogowych w regionie. Jej budowa jest zapisana w Kontrakcie Terytorialnym, podpisanym pomiędzy rządem, a samorządem województwa podlaskiego na lata 2014-2023.