Na kamień „wystający ze ściany w przodku” kopalni Małszewa, należącej do koncernu zbrojeniowego Rostech, natknęli się brygadzista i zastępca głównego geologa kopalni.

„Kryształ na szczęście zauważyli i wydobyli ze ściany na powierzchnię bez uszkodzeń. To świadczy o ich wysokim profesjonalizmie. Za swoje znalezisko już otrzymali premie - zapewnia Jewgienij Wasiliewskij, dyrektor kopalni dla agencji Prime. Premia to ok. 250 tys. rubli (14,5 tys. zł).

Szmaragd-gigant jest półprzeźroczysty, o kolorze jasno zielonym, waży 1,6 kg, ma długość 14 cm i szerokość 7 cm. Jego wartość na razie nie została podana do publicznej wiadomości, choć ekspertyzę wykonali już specjaliści Gohranu - państwowej instytucji skupującej drogocenne metale i kamienie na rzecz skarbu Rosji.

Największy do tej pory zielony kryształ odnaleziony w kopalni na Uralu ważył 1,2 kg, otrzymał nazwę Prezydent, na cześć Borysa Jelcyna, byłego prezydenta Rosji. Jego wartość wyceniona została na 1,2 mln dol. Kamień znajduje się w kolekcji Gohranu.

Kopalnia Małszewa jest jedyną w Rosji, gdzie wydobywa się szmaragdy i beryle. Eksploatuje największe w Eurazji złoże szmaragdów. Codziennie Rosjanie wydobywają tam ok. 1,5 kg szmaragdów, 30 kg beryli i 100 gramów aleksandrytów.