Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało offset na Patrioty

Rząd podpisał w piątek z producentem systemów rakietowych Patriot - Raytheonem i dostawcą rakietowych pocisków koncernem Lockheed Martin umowy offsetowe od których zależy zawarcie kontaktu na dostawy amerykańskiej broni dla tarczy powietrznej „Wisła".

Aktualizacja: 23.03.2018 17:49 Publikacja: 23.03.2018 11:14

Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało offset na Patrioty

Foto: materiały prasowe

Wartość kompensacyjnych projektów i potencjalnych inwestycji związanych z dostawą systemów przeciwrakietowych średniego zasięgu Patriot wyceniono w umowach na prawie 950 mln zł.

Według zapewnień szefa MON Mariusza Błaszczaka kontrakt ma pierwszą fazę dostaw oręża dla tarczy powietrznej „Wisła" miałby być podpisany do końca I kwartału tego roku. Nieoficjalnie wiadomo, że cenę pierwszej transzy broni udało się obniżyć o połowę od przewidywanej w zeszłorocznej notyfikacji kongresu USA - czyli do kwoty ok. 5 mld dol.

Pierwsze 2 baterie

Komunikat MON potwierdza, że projekty offsetowe dotyczą na razie tzw. I etapu zakupu zestawów rakietowych w trakcie którego polska armia pozyska 2 baterie antyrakietowej broni ( dostawa 6 kolejnych będzie dopiero negocjowana). Patrioty które kupujemy w ramach I etapu to zmodernizowany system , który koncerny z USA dostarczają aktualnie US Army. W negocjacjach dotyczących tej pierwszej z 2 planowanych transakcji uzgodniono, że przedmiotem offsetu nie będą jeszcze kluczowe najnowsze technologie , choćby udziały w produkcji zaawansowanych przeciwlotniczych pocisków czy przyszłościowych konstrukcji radarów. Ten najistotniejszy dla polskiej zbrojeniówki technologiczny offset został przesunięty do uzgodnień dotyczących zakupu kolejnych 6 baterii Patriot.

MON poinformowało w piątek , że umowę offsetową z amerykańskimi producentami podpisał w imieniu szefa MON Sebastian Chwałek sekretarz stanu w resorcie obrony odpowiedzialny za modernizację armii. Swoje podpisy na dokumencie złożyli też przedstawiciele firm Raytheon Company Bruce Skilling – prezes Raytheon International, a z upoważnienia Lockheed Martin Global Inc. wiceprezes programu rozwoju pocisków nowej generacji PAC-3 Jay Pitman.

Oddzielne zobowiązania dla Lockheeda

Umowa offsetowa z Raytheon Company, zawierająca 31 zobowiązań offsetowych na okres 10 lat, pozwoli na pozyskanie zdolności w zakresie dowodzenia i kierowania w oparciu o moduł dowodzenia IBCS, produkcji i serwisowania wyrzutni i pojazdów transportowo-załadowczych, a także na utworzenie certyfikowanego Centrum Administracji i Zarządzania Produkcją, dostosowaniem, serwisowaniem oraz naprawami systemu „Wisła" i innych programów obrony przeciwlotniczej i obrony powietrznej. Umowa zakłada również pozyskanie zdolności produkcji i serwisowania 30 mm armat Bushmaster. Wartość umowy offsetowej wynosi 224 121 788 złotych.

Analogiczna umowa z Lockheed Martin Global Inc. zawiera 15 zobowiązań offsetowych związanych z zakupem ponad 200 pocisków PAC-3MSE - w tym samym okresie obowiązywania – 10 lat. Pozyskane w ramach umowy zdolności pozwolą na produkcję i serwisowanie elementów wyrzutni przeznaczonych dla pocisków PAC-3 MSE, produkcji wybranych elementów pocisków PAC-3 MSE, budowę laboratorium dla badań pocisków rakietowych, a także zdolności związanych z utrzymaniem samolotów F-16. Wartość umowy offsetowej wynosi 724 764 000 złotych.

MON poinformowało, że ocena ofert oraz negocjacje offsetowe trwały od października 2017 roku do marca 2018 roku.

Biznes
Niemcy: Europa jest otwarta na chińskie samochody, ale nie za wszelką cenę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes
Firmy coraz więcej pieniędzy wydają na krajowy sport. Będzie rekord?
Biznes
Poczta Polska dostanie wielki przelew z budżetu państwa
Biznes
Igor Klaja, prezes 4F: Budujemy polskiego Adidasa
Biznes
Ofensywa marketingowa Nike przed olimpiadą