Niemcy od lat są naszym największym partnerem handlowym. Polski eksport za Odrę wyniósł w ubiegłym roku 59,5 mld euro, a import 51 mld euro. Oznacza to, że ponad 27 proc. polskich towarów wysyłanych za granicę trafia do naszych zachodnich sąsiadów. Wiodącą rolę w handlu z Polską odgrywa najludniejszy z 16 krajów związkowych (landów) Niemiec – Nadrenia Północna-Westfalia (NPW). Z tego landu wyeksportowano w 2017 r. do Polski towary o wartości ok. 9,9 mld euro (wzrost o 9,1 proc. w porównaniu z 2016 r.). Jednocześnie import z Polski wyniósł 9,5 mld euro (wzrost o 9,5 proc. w porównaniu z 2016 r.). To stawia Polskę na 7. miejscu w imporcie i 8. w eksporcie z Nadrenii Północnej-Westfalii. Import NPW z Polski jest większy niż z Wielkiej Brytanii, Japonii czy Szwajcarii.
Stosunki między Polską a Nadrenią Północną-Westfalią mają długą historię i to nie tylko za sprawą współpracy gospodarczej, ale też dzięki licznej społeczności polskiego pochodzenia zamieszkałej w NPW. Co czwarty z Polaków mieszkających w Niemczech (a jest ich tam nieco ponad 737 tys.) mieszka właśnie w Nadrenii Północnej-Westfalii.
Dobrze rozwija się też współpraca na poziomie samorządowym. Aktualnie działa 85 partnerstw na poziomie miast, w tym m.in. Warszawa–Duesseldorf (stolica NPW) oraz Katowice–Kolonia. Szczególnie bliskie relacje łączą Nadrenią Północną-Westfalię z województwem śląskim. Od 2000 r. Śląsk jest regionem partnerskim NPW.
Obydwu stronom zależy więc na dalszej harmonijnej współpracy, także na niwie inwestycyjnej. Tym bardziej że Nadrenia Północna-Westfalia należy do najważniejszych lokalizacji biznesowych dla polskich inwestorów w Niemczech. Przyczyniają się do tego działania obecnej w Polsce NRW.INVEST – Agencji Inwestycji i Promocji kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia. Od 1 marca 2016 r. w Warszawie działa przedstawicielstwo NRW.INVEST, która jest centralną instytucją wspierającą inwestycje napływające do tego landu.
Jak zatem przedstawia się aktualny stan polskich inwestycji w Nadrenii Północnej-Westfalii? Spośród ponad 1700 filii i oddziałów polskich firm w Niemczech 17 proc. znajduje się właśnie w NPW. Obecnie działa tam ponad 300 firm z polskim udziałem. Dla porównania w Berlinie jest ich ok. 450, w Hamburgu – 90, w Bawarii ok. 120, a w Brandenburgii – 170.