Antysmogowy tramwaj od 15 października wyruszył na tory Katowic, Chorzowa, Świętochłowic, Bytomia, Rudy Śląskiej, Zabrza, Gliwic, Sosnowca i Będzina. Tramwaj kursuje według normalnego rozkładu jazdy, przez pierwsze dni na linii 11, natomiast w weekend – na linii nr 24 - informuje serwis "Transport Publiczny".

Na pokładzie tramwaju można poczuć się jak w gęstym lesie: w środku jest mnóstwo żywych roślin, ale także zielone tabliczki, z których można się dowiedzieć, jak samemu zadbać o powietrze. Pasażerowie dostaną też specjalne ulotki o tym, jak dbać o powietrzę i walczyć ze smogiem. Rozdawane są także maseczki antysmogowe, a w pobliżu kontenerów znajduje się także spirobus, gdzie można bezpłatnie zbadać płuca. Ze specjalnych głośników dobiegają leśne odgłosy. Tramwaj także z zewnątrz jest oklejony ekologicznymi grafikami z hasłem wojewódzkiej kampanii „Mogę! #ZatrzymaćSMOG ".

"Mogę! #ZatrzymaćSMOG" to kampania edukacyjna Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, uwrażliwiająca mieszkańców na dotykający nas, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, problem smogu.

Urząd Marszałkowski informuje, że prowadzi również akcje edukacyjne dla dzieci i młodzieży poprzez spektakle teatralne i lekcje w szkołach ponadgimnazjalnych.