Cellnex, American Towers, Phoenix Towers, Arquiva, a z polskich Emitel i Networks!. O tych firmach, specjalizujących się w budowie i udostępnianiu wież i masztów telekomunikacyjnych inwestorzy usłyszą w nadchodzących tygodniach nieraz. Powód to oficjalnie wystawione na sprzedaż wieże, maszty i inne instalacje nadawcze telekomunikacyjnej części Grupy Cyfrowy Polsat. Przygotowania do takiego kroku robi także Play.

Sprzedaż albo mariaż

Grupa kontrolowana przez Zygmunta Solorza w 2018 roku wydzieliła aktywa telekomunikacyjne sieci komórkowej Plus do osobnej firmy – Polkomtel Infrastruktura, a potem długo zapewniała, że zrobiła to dla porządku i sprawnego zarządzania. I choć na rynku mówiło się od dłuższego czasu, że miliarder szuka sposobu, jak pozbyć się kapitałochłonnej infrastruktury, a nadal z niej korzystać (istotą takich transakcji jest długoterminowa umowa najmu z nowym właścicielem), to jeszcze przy okazji publikacji wyników za I poł. br. zarząd Cyfrowego Polsatu zapewniał, że temat ten żyje głównie w mediach.

Tymczasem w środę wieczorem notowana na giełdzie w Warszawie grupa poinformowała inwestorów, że jej rada nadzorcza wyraziła zgodę na rozpoczęcie przeglądu strategicznych opcji dla spółki Polkomtel Infrastruktura lub aktywów sieciowych, które ona posiada. W grę wchodzą trzy scenariusze: sprzedaż udziałów w PI (do 100 proc.), części lub całości infrastruktury należącej do tej firmy lub joint venture bądź partnerstwo z inwestorem strategicznym.

Inwestorzy dobrze przyjęli tę zapowiedź, ale nie wywołała ona hossy na akcjach Polsatu. Kurs telewizyjno-telekomunikacyjnej grupy urósł tego dnia o 2,4 proc., do 27,3 zł. Był to przy tym i tak nie najgorszy rezultat, ponieważ główny indeks GPW – WIG20 – spadał.

Dlaczego Cyfrowy Polsat zdecydował się na ten krok? Potrzebuje więcej gotówki na duże przejęcie, a jednocześnie chce wypłacić dywidendę i przyspieszyć spłatę zadłużenia? Tomasz Matwiejczuk, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Grupy Polsat poinformował nas, że nie udzieli dodatkowych informacji ponad to, co zawarto w komunikacie. Podał jedynie, że zarząd nie wyznaczył sobie horyzontu czasowego na wybór opcji. W komunikacie można przeczytać m.in., że przegląd ma pozwolić wybrać najlepszą opcję, która będzie wspierać długoterminowy rozwój grupy, oraz że doradcami zostali Trigon Investment Banking & Wspólnicy i kancelaria Greenberg Traurig Grzesiak.

Francuska motywacja

– Wydaje się, że jednym z czynników wpływających na ruch Cyfrowego Polsatu mogło być wezwanie Iliad na Play i długa historia sprzedaży przez tego pierwszego aktywów wieżowych – mówi Paweł Puchalski, analityk Santander Biuro Maklerskie. Iliad, francuska grupa telekomunikacyjna, która chce przejąć Playa, sprzedał maszty we Francji i Włoszech na rzecz specjalizującej się w zarządzaniu infrastrukturą hiszpańskiego Cellneksu. Puchalski jest zdania, że zobaczymy swoisty wyścig operatorów. – W mojej ocenie pierwszy ze sprzedających aktywa wieżowe ma szanse osiągnąć relatywnie najkorzystniejszą cenę. Dodatkowo taka transakcja mogłaby wygenerować znaczny dopływ gotówki do Cyfrowego Polsatu, co spółka mogłaby hipotetycznie spożytkować na sfinansowanie kontynuacji długoletniej strategii rozwoju przez przejęcia – dodaje analityk.

Autopromocja
#NowaRp.pl

Znacznie więcej niż wiedza

ZAPRENUMERUJ

Według firmy analitycznej Arthur D. Little średnia cena w transakcjach w Europie w latach 2017–2018 wynosiła około 266 tys. euro za maszt (wtedy 1,1 mln zł). Cellnex w br. płacił tylko nieco mniej.

Cyfrowy Polsat podaje, że ma nadajniki w ponad 8 tys. miejsc. Podobnie Play, ale (przynajmniej zanim pojawił się francuski inwestor) w firmie myślano o sprzedaży części z nich, bez nadajników.