– To efekt wprowadzonego rok temu pakietu działań antykryzysowych - podkreśla prezes kombinatu Zdzisław Trzepizur.
Koks, baza do produkcji stali z powodu załamania gospodarczego był towarem, na który popyt spadał wraz z dekoniunktura na stal. Pierwszy kwartał ubiegłego roku kombinat zakończył około 12 mln stratą. W kwietniu sytuacja zaczęła się poprawiać, dzięki wprowadzonemu na początku roku pakietowi działań antykryzysowych.
Przyjęty przez zarząd spółki w styczniu 2009 roku pakiet działań antykryzysowych zakładał w pierwszej kolejności drastyczne obniżenie o około 40 procent wielkości produkcji koksu we wszystkich zakładach spółki. Plany z poziomu około 1,1 mln ton koksu kombinat zredukował do poziomu nieco ponad 630 tys. ton. Równolegle obniżono zapasy surowców oraz wstrzymano realizację wszystkich zaplanowanych inwestycji. Zamiast, podobnie jak w latach poprzednich, przeznaczyć na inwestycję 150-200 mln złotych, postanowiono wydać niecałe 30 mln złotych. Środki te praktycznie w całości przeznaczono na dokończenie modernizacji koksowni Radlin wchodzącej w skład kombinatu.
Istotnym elementem pakietu było także porozumienie podpisane ze związkami zawodowymi, które zakładało zamrożenie podwyżek płac do momentu osiągnięcia dodatniego wyniku finansowego oraz blokadę przyjęć nowych pracowników do spółki.
– To była bardzo odpowiedzialna postawa związków zawodowych, która przyczyniła się m.in. do sukcesu w postaci dodatniego wyniku finansowego - podkreśla prezes Trzepizur. Już po czterech miesiącach od wprowadzenia pakietu działań antykryzysowych spółka zaczęła notować dodatnie wyniki. W lipcu udało się odrobić straty z początku 2009 roku. A w listopadzie spółka w myśl podpisanego ze związkami zawodowymi porozumienia mogła pozwolić sobie na wprowadzenie 8 procentowej podwyżki płac. Dobry wynik finansowy był również możliwy dzięki koniunkturze na koks, która ponownie pojawiła się w ostatnim kwartale 2009 roku. Z tego też powodu zamiast zaplanowanych ponad 630 tysięcy ton koksu spółka wyprodukowała w 2009 roku 790 tysięcy ton, co stanowi około 11 procent udziału w produkcji koksu w Polsce (największym graczem rynku jest koksownia Zdzieszowice należąca do ArcelorMittal).