Jak wynika z danych egipskiego Ministerstwa Inwestycji, w ciągu ostatnich pięciu lat nasi rodacy zainwestowali nad Nilem 10,6 mln dolarów, co uplasowało Polskę na 142. miejscu wśród krajów inwestujących w Egipcie. Największym polskim inwestorem w Egipcie jest firma Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Wygrała ona w pierwszej połowie 2007 roku przetarg ogłoszony przez Egyptian General Petroleum Corporation na koncesję wydobywczą w bloku Bahariya (4,5 tys. km kw.). Umowa została podpisana w maju 2009 roku – wtedy też PGNiG otworzył oddział w Egipcie. Do dużych inwestorów zaliczane są też PNiG Nafta (Piła) oraz Polski Rejestr Statków. Badania geologiczne i sejsmiczne na potrzeby przemysłu wydobywczego prowadziła też Geofizyka Toruń. W ostatnim czasie rosła też liczba mniejszych firm turystycznych.

Dla Egipcjan nasz rynek jest, niestety, dużo mniej atrakcyjny – według ostatnich dostępnych danych NBP w 2009 roku ogólny napływ kapitału z Egiptu do Polski spadł w stosunku do 2008 roku o 0,1 mln dol. Rok wcześniej egipskie firmy zainwestowały w Polsce 11,3 mln dol.

Polskie firmy chętnie także wysyłają nad Nil swoje wyroby – wartość wymiany handlowej pomiędzy Egiptem i Polską w 2009 roku wyniosła 321,1 mln dol. To blisko 12 proc. więcej niż w 2008 roku. Polski eksport do Egiptu w 2009 roku wyniósł 275 mln dol. i był o 51,3 mln dol. (23 proc.) wyższy niż rok wcześniej. Znaczny wzrost po stronie polskiego eksportu był wynikiem wyraźnie zwiększonych dostaw pszenicy, produktów z miedzi oraz pojawienia się nowej pozycji – produktów z żeliwa oraz stali niestopowej. Zmniejszyła się sprzedaż elementów konstrukcji torów kolejowych.

Ostatnie dostępne dane GUS wskazują, że w okresie styczeń – sierpień 2010 roku obroty handlowe Polska – Egipt wyniosły 184 mln dol. i wzrosły o 5,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2009 roku. Saldo w wymianie handlowej z Egiptem było dodatnie i sięgnęło 127 mln dol. Udział polskiego eksportu do Egiptu w obrotach ogółem wyniósł 84,5 proc. i wzrósł w stosunku do roku poprzedniego o 2,1 pkt proc.

Z danych polskiej ambasady w Kairze wynika, że także turyści chętnie odwiedzali Egipt. Stanowili piątą narodowość wśród turystów, po Rosjanach, Niemcach, Brytyjczykach, Włochach i Francuzach. Rocznie wyjeżdżało tam w ostatnim czasie 450 – 600 tys. Polaków.