Związkowcy z Bogdanki nie godzą się na zmiany w statucie

Nowy statut spółki, który ma być głosowany na majowym walnym Bogdanki, budzi sprzeciw związkowców. – To złamanie ustaleń ze stroną społeczną – tłumaczą

Aktualizacja: 18.04.2011 14:10 Publikacja: 18.04.2011 14:07

Związkowcy z Bogdanki nie godzą się na zmiany w statucie

Foto: Fotorzepa, Bartłomiej Żurawski BŻ Bartłomiej Żurawski

Ze statutu Bogdanki maja zostać wykreślone zapisy dotyczące uprawnień pracowników do wybierania i odwoływania członków zarządu i rady nadzorczej w Bogdance.

Józef Przybysz, przedstawiciel strony społecznej w Lubelskim Węglu tłumaczy, że treść wniosku o zmiany w statucie to łamanie postanowienia Programu Motywacyjnego w Bogdance z 27 listopada 2008 r., który został przygotowany przed wprowadzeniem spółki na giełdę (debiutowała w 2009 r.).

W dokumencie tym było zapisane, że zachowane zostanie prawo załogi dotyczące wpływu na zarządzanie i decyzje strategiczne spółki, w szczególności prawo do wyboru pracowniczego wiceprezesa oraz dwóch członków rady nadzorczej.

Związkowcy podkreślają, że Program Motywacylny Lubelskiego Węgla jest rodzajem układu zbiorowego podpisanego przez zarząd i zwiazki zawodowe. Dlatego związkowcy uważają, że to złamanie zasad współpracy przez pracodawcę.

Domaagają się więc wycofania się zarządu z pomysłu zmiany w statucie spółki. Strona społeczna dała zarządowi czas do 21 kwietnia. - Jeśli nie zmieni zdania, 22 kwietnia zaczynamy spór zbiorowy – mówi Józef Przybysz.

- Związkowcy przekazali swoje pismo dopiero dzisiaj, więc po przeanalizowaniu postulatów strony społecznej zarząd Bogdanki przygotuje i przekaże odpowiedź organizacjom związkowym zgodnie z procedurami ładu korporacyjnego obowiązującymi w spółce - powiedział "Rz" Tomasz Zięba, rzecznik lubelskiej kopalni.

 

Biznes
Demograficzne wyzwania Polski: dzietność, migracje i przyszłość gospodarki
Biznes
Dodatkowe 26 mld zł na obronność zatwierdzone. Zgoda KE dla Polski
Biznes
Adam Bodnar i Leszek Balcerowicz na konferencji TEP
Biznes
Komputronik pozyskał inwestora. Kurs szybuje
Biznes
Jak obniżyć ceny mieszkań? Cła na nawozy i plan podatkowy Trumpa