JSW: blokada wysyłki węgla lada dzień

Zaostrza się strajk w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW). Do 6 rano we wtorek stoi pięć kopalń firmy, która 30 czerwca ma debiutować na giełdzie

Publikacja: 18.04.2011 16:17

JSW: blokada wysyłki węgla lada dzień

Foto: Bloomberg

Z informacji „Rz" wynika, że kolejna forma protestu, blokada wysyłki węgla, może się zacząć jeszcze przed świętami.

Oficjalna decyzja związkowców w tej sprawie zapadnie jutro. Tłumaczą, że pracodawca musi wiedzieć, kiedy odwołać zamówione węglarki.

- Ludzie wymagają od nas bardziej radykalnych kroków. My dajemy zarządowi szanse na rozmowy, ale nikt nie traktuje nas poważnie. Dlatego blokada wysyłki węgla z JSW może się zacząć jeszcze w tym tygodniu - mówi "Rz" Piotr Szereda, rzecznik jastrzębskich związkowców.

Strona społeczna w JSW żąda 10 proc. podwyżek i podpisania pakietu gwarancji pracowniczych jeszcze przed wejściem na giełdę, w przeciwnym razie związkowcy mówią prywatyzacji nie.

Dziś od godz. 6 rano trwa dobowy strajk w kopalniach JSW, które nie wydobywają węgla. To ok. 25 mln zł utraty przychodów dla spółki. Blokada wysyłki węgla to kolejne miliony złotych strat i kar umownych.

JSW jest największym w UE producentem węgla koksowego, bazy do produkcji stali. Jej głównymi klientami są koksownie.

– Wciąż liczymy na rozsądek załogi i związków zawodowych. Blokada wysyłki węgla jest

niedozwoloną formą protestu, bowiem nie mieści się w zapisach ustawy o rozwiązywaniu

sporów zbiorowych – tłumaczy Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW. – Oczywistym jest, że JSW jest związana kontraktami, z których wynikają terminy i wielkości dostaw. Naruszenie tych zapisów skutkować będzie karami umownymi niezależnie od innych strat. Robimy jednak wszystko, aby nasi kontrahenci w żaden sposób nie byli poszkodowani ewentualną blokadą – powiedziała „Rz" Jabłońska-Bajer. Jednym z głównych odbiorców paliwa z JSW jest koksownia Zdzieszowice należąca do ArcelorMittal. Spółka pytana przez „Rz" o to, czy blokada wysyłki węgla z JSW może w jakikolwiek sposób wpłynąć na produkcję w koksowni, odpowiada, że czeka na dalszy rozwój sytuacji.

 

 

Biznes
Demograficzne wyzwania Polski: dzietność, migracje i przyszłość gospodarki
Biznes
Dodatkowe 26 mld zł na obronność zatwierdzone. Zgoda KE dla Polski
Biznes
Adam Bodnar i Leszek Balcerowicz na konferencji TEP
Biznes
Komputronik pozyskał inwestora. Kurs szybuje
Biznes
Jak obniżyć ceny mieszkań? Cła na nawozy i plan podatkowy Trumpa