Rząd, politycy i administracja nie tworzą dobrych warunków dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, co jest szczególnie ważne w okresie spowolnienia gospodarczego i wysokiego poziomu niepewności na rynkach zagranicznych. Jednym z przykładów takiego działania jest podniesienie składki rentowej.
Zdaniem przedsiębiorców system podatkowy jest ciągle nieprzyjazny, regulacje dotyczące zatrudnienia nie sprzyjają wzrostowi liczby osób pracujących, a regulacje branżowe stanowią dodatkowy problem, z którym małym firmom jest znacznie trudniej sobie poradzić niż firmom większym.
- Z badania wynika, że procedury administracyjne są komplikowane, a nie upraszczane, co zwiększa koszty dla przedsiębiorstw. Dostęp do środków unijnych jest ciągle utrudniony i niezbyt dobrze ukierunkowany, a dodatkowo MSP muszą radzić sobie w warunkach dużej szarej strefy, która zaburza konkurencję na rynku. Tym bardziej, że silnie negatywnie działają na możliwości rozwojowe małych i średnich firm czynniki rynkowe (inflacja, kurs złotego, stopy procentowe)" – mówi Małgorzata Starczewska, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.
A Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan dodaje: - Przedsiębiorcy czekają na kolejny pakiet zmian, który ułatwi działalność gospodarczą. Redukcja ogromnych kosztów administracyjnych prowadzenia firm, ok. 70 mld zł rocznie, przyniosłaby korzyści zarówno przedsiębiorcom, jak i budżetowi.
Z badania wynika, że prawie 70 proc. małych i średnich firm uważa, że wysokość pozapłacowych kosztów pracy jest poważną barierą w ich działalności. Pozycjonują one ją na trzecim miejscu wśród barier regulacyjnych (po wysokości VAT i podatku od dochodów z działalności gospodarczej). Dlatego konfederacja obawia się, że podniesienie składki rentowej może stać się kolejna bariera rozwoju.