Misja parlamentarzystów z Hiszpanii, Rumunii i Wielkiej Brytanii jest następstwem petycji jaką w imieniu mieszkańców sześciu gmin (Lubin, Kunice, Miłkowice, Prochowice, Ruja, Ścinawa) zagrożonych odkrywką w 2010 roku złożyła Wójt Gminy Lubin Irena Rogowska.
Powyższa petycja dotyczyła nieuznania przez władze państwowe wyników referendów z 27 września 2009 r., w którym mieszkańcy w ważnym i wiążącym referendach w ponad 90 % głosowali na NIE przeciwko budowie kopani odkrywkowej węgla brunatnego. Komisja sprawdzi też czy władze Polski nie złamały w tej sprawie prawa europejskiego.
Petycja została złożona również dlatego, że władze Polski kontynuują projekt co znalazło odzwierciedlenie w przyjętych przez rząd dokumentach: Polityce Energetycznej Polski do 2030 roku i Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, w których zaplanowana jest ochrona złoża węgla brunatnego przed zabudową nową infrastrukturą. Z tego powodu nieruchomości w tym regionie już tracą na wartości a dynamiczny jak dotąd rozwój gmin objętych planami budowy kopalni odkrywkowej może ulec całkowitej blokadzie.
W czasie dwudniowej wizyty członkowie Komisji Petycji obejrzą na miejscu tereny, gdzie ma powstać kopalnia, spotkają się z władzami lokalnych samorządów oraz dolnośląskim wojewodą jako przedstawicielem rządu.
Członkowie komisji spotkają także z przedstawicielami Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE", którzy reprezentują lokalne społeczności zagrożone odkrywkami z pięciu polskich województw.