Reklama
Rozwiń

Paryż blokuje przejęcie Alstomu

Szef GE Jeff Immelt ?na poniedziałkowym spotkaniu z prezydentem Francois Hollande'em obiecał inwestycje we francuską gospodarkę.

Publikacja: 29.04.2014 11:47

Jeff Immelt szef GE

Jeff Immelt szef GE

Foto: AFP

Teraz rząd w Paryżu będzie rozmawiał z prezesem Siemensa, który też chce kupić część Alstomu. Jak jednak zapowiedział francuski minister gospodarki Arnaud Montebourg, władze zablokują każdą próbę przejęcia giganta transportowo-energetycznego, jeśli uznają, że jest ono niekorzystne dla spółki.

– Pracujemy nad poprawą ofert przejęcia Alstomu, aby nie wydawało się, że może on stać się łatwym kąskiem. Jednocześnie jesteśmy otwarci na wszelkie alianse, które pozwolą się przygotować do globalizacji – mówił Montebourg. Ujawnił, że oferta Siemensa różni się od tej złożonej przez GE, a obydwie firmy mają inne strategie na przyszłość.

Jak ujawnił w ubiegłym tygodniu GE, za 13 mld dol. chciałby przejąć dział produkcji turbin do wytwarzania energii oraz część produkującą szybkie pociągi TGV. Oferta wzbudziła zaniepokojenie we Francji, ponieważ Alstom jest uznawany za jednego z narodowych czempionów.

Z wcześniejszych wypowiedzi francuskiego ministra wynika, że skłania się on raczej ku współpracy z Niemcami, bo – jak powiedział – „propozycja Siemensa zmierza do stworzenia dwóch europejskich i globalnych czempionów. Jeden miałby powstać wokół Alstomu, drugi wokół Siemensa". — Nie ma takiej możliwości, aby rząd, który jest jednym z partnerów Alstomu, zgodził się na pospieszną sprzedaż aktywów tej firmy – mówił Montebourg.

Alstom jest głównym dostawcą wagonów dla francuskich kolei SNCF i jednym z głównych dostawców dla energetycznej spółki EDF. Minister nie ukrywał, że chodzi mu także o część zajmującą się produkcją energii atomowej. Nie odpowiedział natomiast na pytanie, czy rząd zdecyduje się na choćby częściową nacjonalizację Alstomu. – Za wcześnie o tym mówić – stwierdził.

Reklama
Reklama

Alstom jest w trakcie restrukturyzacji, której częścią jest wyprzedaż aktywów. Firma jest zadłużona i już raz (w 2004 r.) została uratowana dzięki pomocy państwa. Na razie złożyła wniosek o zawieszenie obrotu jej akcjami na giełdzie w Paryżu.

GE nie komentował wypowiedzi francuskiego ministra. Jeff Immelt miał się spotkać z Montebourgiem w poniedziałek, ale spotkanie zostało odłożone do czasu rozmów ministra z prezesem Siemensa. Jak ujawnił poniedziałkowy „Le Figaro" na swojej stronie internetowej, oferta Siemensa sprowadza się do przekazania Alstomowi połowy biznesu transportowego i określonej kwoty w gotówce w zamian za przejęcie jego produkcji turbin. Transakcja miałaby wartość 10–11 mld euro, czyli 14–15 mld dol. Energetyczna część Alstomu to ok 70 proc. wartości całej spółki.

—Danuta Walewska

Biznes
Trump straszy UE, Ryanair wraca do Modlina, KE planuje nowe podatki
Biznes
Będzie drastyczna unijna podwyżka akcyzy na papierosy? Okoniem staje Szwecja
Biznes
Cenny ręcznik z Wimbledonu. Iga Świątek rozsławiła nie tylko kluski z truskawkami
Biznes
Polskie start-upy bez pieniędzy, odbudowa Ukrainy i współpraca Paryża z Londynem
Biznes
Pepco więcej sprzedaje i rusza ze skupem akcji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama