W ramach umowy kompensacyjnej Oto Melara nieodpłatnie przekaże producentowi transporterów - Wojskowym Zakładom Mechanicznym w Siemianowicach Śląskich dwudziestoletnią licencję na produkcję ( także eksport na wybrane rynki) kompletnych, nowych wież bojowych HITFIST 30. WZM zyskają też prawo do produkcji i sprzedaży przez 20 lat części zamiennych a także wsparcia logistycznego oraz serwisowego ze strony Oto Melary dla utrzymania w sprawności bojowego wyposażenia rosomaków.
Włoski producent broni artyleryjskiej pomoże także (za pośrednictwem włoskiej firmy Veolia Water Solutions & Technologies) w budowie oczyszczalni ścieków w wytwarzających materiały wybuchowe Zakładach Chemicznych Nitro-Chem w Bydgoszczy.
Kres kompensacyjnego eldorado
Umowa offsetowa z Oto Melarą jest jedną z ostatnich zawieranych przez ministra gospodarki na starych, korzystniejszych zasadach. Nowe, warte dziesiątki miliardów zł, modernizacyjne kontrakty armii podpisywane z zagranicznymi koncernami, mogą nie przynieść oczekiwanych w zbrojeniówce technologii i inwestycji. Powód: koniec offsetowego eldorado.
Od 30 lipca weszły w życie nowe zasady kontraktowania i rozliczania umów kompensacyjnych, zdecydowanie mniej korzystne dla przedsiębiorców. Obowiązek offsetowy ma towarzyszyć wyłącznie wyjątkowym transakcjom dokonywanym z pominięciem ustawy o zamówieniach publicznych i w szczególnym trybie - z powołaniem się na ważny interes bezpieczeństwa państwa. Już nie minister gospodarki ale szef resortu obrony, będzie odpowiedzialny za negocjowanie i rozliczanie offsetu.
Różnica interesów
– Firmy są zaniepokojone, że to MON a nie przemysł zdecyduje, czy kompensaty są potrzebne i gdzie, jaki rodzaj inwestycji interesuje wojsko do kogo maja być – adresowane – mówi Zdzisław Zieliński, wiceszef fachowego pisma Raport WTO.