Reklama
Rozwiń

Veolia zmierza do przejęcia grupy Suez, mimo przeszkód

Francuskiej grupie usług komunalnych udało się kupić od grupy Engie większość jej udziału (29,9 z 32 proc.) w grupie Suez, co otwiera drogę ofercie przejęcia reszty mimo zaciekłego oporu tej ostatniej i prób rządu odroczenia transakcji.

Publikacja: 07.10.2020 15:48

Veolia zmierza do przejęcia grupy Suez, mimo przeszkód

Foto: Bloomberg

Rada administracyjna grupy energetycznej Engie zezwoliła na sprzedaż Veolii większości swego pakietu w Suezie po nowej cenie 18 euro za akcję. Wartość operacji wyniesie 3,4 mld euro, a Engie zaliczy w swym bilansie za 2020 r. zysk brutto 1,8 mld — podała rada. Veolia potwierdziła natychmiast zamiar złożenia oferty na pozostałą część kapitału Suezu po tej samej cenie, co dałoby wartość 11,2 mld euro calej transakcji.

Kierownictwo grupy Suez przyjęło do wiadomości operację z Engie dokonaną „we wrogi sposób w niespotykanych i nieprawidłowych warunkach". Zapowiedziało w komunikacie uruchomienie „wszelkich środków będących w dyspozycji" dla zachowania interesów swych pracowników, klientów i wszystkich akcjonariuszy oraz „uniknięcia przejęcia pełzającej kontroli czy kontroli faktycznej". Grupa Suez była od początku wrogo nastawiona do propozycji kupienia jej przez rywala (i stworzenia drugiej na świecie grupy uzdatniania wody i likwidacji śmieci), w ramach obrony liczyła, że przejmie ja francuski fundusz inwestycyjny Ardian, ale ten zrezygnował, zaś mimo licznych spotkań szefów obu grup nie znaleziono wspólnego gruntu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Biznes
Polskie start-upy bez pieniędzy, odbudowa Ukrainy i współpraca Paryża z Londynem
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Biznes
Pepco więcej sprzedaje i rusza ze skupem akcji
Biznes
102 przypadki konfiskaty prywatnych majątków w Rosji. Miliardy dolarów na wojnę
Biznes
Największy atak na Ukrainę, InPost z kolejnym przejęciem, Polska celem hakerów
Biznes
Czy grozi nam cybernetyczna kapitulacja? Wojna w internecie się nasila
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama