Kiedy będzie można powiedzieć, że policzone na 450 mln zł w tym roku inwestycje Orange w sieci światłowodowe ruszyły pełną parą?

Bruno Duthoit: - Realizujemy je już od pewnego czasu. Teraz stopniowo przyspieszają, ale spodziewam się, że 75 proc. inwestycji zostanie zrealizowanych w drugiej połowie roku.  Wiele pracy jeszcze przed nami. Dziś staramy się przekonywać władze lokalne, w tym np. włodarzy miast do współpracy. Liczymy na ich pomoc w rozmowach z właścicielami budynków, w których powstawać będzie nasza sieć FTTH. Potrzebujemy ich zgody na prace budowlane.

Czy inwestycje te będą realizowane własnymi zasobami Orange Polska, czy też w kooperacji z firmami zewnętrznymi?

- I tak,  i tak.

To Ile osób znajdzie przy projekcie zatrudnienie?

- Szacujemy, że 2-3 tys. osób w pełnym wymiarze pracy, uwzględniając zarówno pracowników Orange, jak i osoby zatrudnione przez partnerów zewnętrznych.

Kto dostarczy Orange sprzęt telekomunikacyjny i kable optyczne na potrzeby inwestycji w FTTH?

- Jesteśmy na etapie wyboru dostawców. Chcielibyśmy jeszcze w marcu wyłonić przynajmniej po dwie firmy odpowiedzialne za każdy rodzaj sprzętu telekomunikacyjnego oraz przynajmniej dwóch dostawców urządzeń końcowych, modemów.

Mieszkańcy których miast jako pierwsi zobaczą inwestycje Orange?

Autopromocja
CYFROWA.RP.PL

Jak cyfrowa rewolucja wpływa na biznes i życie codzienne

CZYTAJ WIĘCEJ

- Pierwszy miastem jest Warszawa, gdzie w zasięgu naszej sieci FTTH jest już 75 tys. gospodarstw domowych. W Lublinie prowadzimy rozmowy z właścicielami budynków. Przyglądamy się także Bydgoszczy. Pierwszeństwo mają największe miasta, w których Orange Polska został w ub.r. zwolniony z obowiązków udostępniania sieci konkurentom. Oceniam, że 90 proc. inwestycji będzie miało miejsce właśnie na takich obszarach. Inwestycje w sieci światłowodowe zwracają się w długim terminie. Liczymy, że dzięki elastyczności cenowej, którą uzyskaliśmy w wyniku deregulacji, ten czas będzie nie dłuższy niż 8-10 lat.

Czy prace budowlane Orange będą kłopotliwe dla mieszkańców?

- Będziemy się starali, aby były jak najmniej kłopotliwe. Wykorzystamy istniejącą już infrastrukturę: studzienki kanalizacyjne, położone już dukty telekomunikacyjne. Liczymy się z tym, że nie wszyscy zechcą udostępnić nam mieszkania na potrzeby doprowadzenia światłowodu. Wtedy postaramy się wykorzystać istniejącą infrastrukturę w budynku należącą do innych operatorów lub właścicieli budynków.

W jakim stopniu światłowody Orange pokrywać będą się z istniejącą infrastrukturą operatorów telewizji kablowej?

- Myślę, że nawet nie w połowie.

Wiceprezes Orange Polska, Piotr Muszyński mówił, że rozmawiacie o dostępie do sieci UPC Polska w Lublinie. Interesuje was sieć UPC także na innych obszarach?

- To prawda, że rozmawiamy z UPC, ale negocjacje te dotyczą niewielkiego fragmentu obszaru, na którym będziemy inwestować.

Jakiego zainteresowania nową technologią Internetu spodziewacie się w Orange?

- Liczymy, że w ciągu 5-6 lat około 30 proc. domów, które podłączymy światłowodem, kupi od nas taki Internet.

Jakich cen usługi można się spodziewać?

- Mamy nadzieję, że klienci docenią jakość i szybkość światłowodowego Internetu, która docelowo może być liczona w Gb/s. Liczymy, iż uda nam się dzięki temu przekonać klientów do wyższych opłat niż to ma miejsce w przypadku dzisiejszej Neostrady

Prezes UKE zwalniając Orange z regulacji wyrażała nadzieję, że część inwestycji w FTTH dotyczyć będzie również obszarów białych plam. Czy realizowany projekt odpowiada na to oczekiwanie, w jakim zakresie?

- Część planu, którą ogłosiliśmy, nie obejmuje inwestycji w tzw. białych plamach. Jesteśmy jednak zainteresowani rozbudową sieci tam, gdzie jej nie ma. W modelu z wykorzystaniem pomocy unijnej zrealizowaliśmy regionalne sieci szerokopasmowe w lubuskim i pomorskim, dzięki którym światłowody dotarły do setek miejscowości określonych jako białe plamy a obecnie realizujemy 9 projektów w sieci dostępowe w obszarze Polski Wschodniej. Nie wykluczamy, że zaangażujemy się w tego typu projekty jeśli zostaną zaangażowane również środki unijne, obniżające koszty na tyle, aby zagwarantować zwrot z inwestycji.

Czy z sieci FTTH Orange korzystać będą mogły tylko gospodarstwa domowe?

- Nie tylko. 2-5 proc. naszych światłowody powstanie w strefach przemysłowych, a co za tym idzie będą mogły korzystać z nich przedsiębiorstwa.

Dziękujemy za rozmowę.

Wywiad ukazał się w "Rzeczpospolitej".