IKS, spółka z grupy PKN Orlen, uzyskała właśnie pozwolenie budowlane na budowę nowego ujęcia wody z rzeki Noteć wraz z pompownią. Inwestycja pozwoli firmie na zwiększenie ilości wody przesyłanej do Podziemnego Magazynu Ropy i Paliw „Góra" oraz znacznie poprawi jego funkcjonalność i operacyjność. W ramach inwestycji zostały wytypowane już dwie kawerny, z których dotychczas była eksploatowana sól pod postacią solanki, a zostały przystosowane do magazynowania w nich produktów ropopochodnych.
Inwestycja ma pomóc w zwiększeniu wydobycia soli, co jest szczególnie ważne w kontekście wyczerpujących się zasobów solnych w dotychczas eksploatowanych komorach odwierconych w latach 80. XX wieku. Ale inwestycja jest też kolejnym etapem realizacji tzw. strategii kawernowej, która ma na celu dostosowanie magazynu do wymogów nowej ustawy o zapasach ropy i paliw, które wejdą w życie z początkiem 2018 roku.
Według znowelizowanych w maju 2014 r. regulacji, dotyczących zapasów obowiązkowych ropy i paliw, infrastruktura logistyczna od 1 stycznia 2018 r. będzie musiała spełniać wymagania techniczne pozwalające na wytłoczenie rezerw paliw w ciągu 90 dni, a ropy naftowej w ciągu 150 dni. Od 2024 r. wymagania te zostaną zaostrzone i również ropa będzie musiała być wytłaczana w ciągu 90 dni. Rozbudowywany od 2011 r. podziemny magazyn ropy i paliw IKS osiągnął docelową wielkość ponad 6 mln metrów sześc. Obecnie Orlen ta posiada w Polsce 57 proc. pojemności magazynowych ropy naftowej oraz 46 proc. paliw płynnych.
Jak informuje Karolina Sobieraj, specjalista ds. komunikacji z IKS Solino, uzyskane pozwolenie wodnoprawne obejmuje w swoim zakresie także zgodę na lokalizację nabrzeża kajakowego (będzie to obiekt ogólnodostępny, z miejscami parkingowymi, który umożliwi wygodne korzystanie z rzeki kajakarzom).
IKS Solino jest największym w Polsce producentem solanki - w ciągu roku jest to ok. 9 mln metrów sześć. Solanka przesyłana jest do krajowych zakładów branży sodowej i chemicznej, a także do uzdrowiska Inowrocław. W 10 podziemnych kawernach solnych Orlen przechowuje swoje zapasy ropy i paliw.