Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 18.10.2015 22:00 Publikacja: 18.10.2015 22:00
Studenci Politechniki Rzeszowskiej konstruują marsjańskie łaziki
Foto: materiały prasowe
Studenci Politechniki Rzeszowskiej od lat konstruują łaziki marsjańskie. Najnowszy model wygrał zawody University Rover Challenge, które od dziewięciu lat są rozgrywane na amerykańskiej pustyni w stanie Utah, w pobliżu tzw. analogu bazy marsjańskiej Mars Society. Budowa łazików to zabawa, ale i pierwszy krok do poważniejszych projektów.
Politechnika Rzeszowska w 2004 roku wraz z Politechniką Warszawską były pierwszymi uczelniami w Polsce, które utworzyły kierunek lotnictwo i kosmonautyka. Władze uczelni przyznają, że do tej pory akcenty naukowe były położone bardziej na lotnictwo, teraz pora to zmienić. W tym roku na Politechnice powstało koło naukowe kosmonautyki, które ma się zająć inżynierią kosmiczną.
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Moc i przyspieszenie w przypadku samochodu są ważne, ale coraz częściej przy jego wyborze kierujemy się wyglądem, przestronnością, funkcjonalnością no i kosztami użytkowania. Gdy design idzie w parze z osiągami a nad wszystkim unosi się ekonomia, mamy auto idealne. Czy taka jest nowa Skoda Kodiaq?
Skoda postanowiła połączyć zalety samochodu elektrycznego z zasięgiem napędu spalinowego. Pod jedną i tą samą maską nowego Superba zmieściła obie technologie. Powstało idealne połączenie między teraźniejszością a przyszłością.
- Tak, usłyszał zarzuty - powiedział w TVN24 prokurator krajowy Dariusz Korneluk. - Są to zarzuty oszustwa, tyle mogę dziś powiedzieć, nie zakończono wszystkich czynności procesowych - dodał.
W dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia najnowsze wydarzenia gospodarcze.
Znany biznesmen i były poseł został zatrzymany, a sąd może wydać decyzję o jego aresztowaniu. Przez lata z sukcesami zbierał pieniądze na swoje biznesy. Efekt? 10 tys. poszkodowanych.
Eksperci Coca-Cola HBC Polska i Kraje Bałtyckie o lokalnym rozwoju firmy – zrównoważonym i biznesowym. Rozmowa z Katarzyną Borucką, dyrektorką ds. korporacyjnych i zrównoważonego rozwoju, Rafałem Palczakiem, dyrektorem handlowym, i Kseniją Todic, dyrektorką łańcucha dostaw.
Eksperci Coca-Cola HBC Polska i Kraje Bałtyckie o lokalnym rozwoju firmy – zrównoważonym i biznesowym. Rozmowa z Katarzyną Borucką, dyrektorką ds. korporacyjnych i zrównoważonego rozwoju, Rafałem Palczakiem, dyrektorem handlowym, i Kseniją Todic, dyrektorką łańcucha dostaw.
Starają się łączyć zawodowe wyzwania z prywatnym życiem i świetnie realizują się jako kobiety aktywne. Poszukują pracy, w której nie zostaną zamknięte na lata w jednej, określonej funkcji. Dlatego szukają firm nowoczesnych i otwartych na świat, doceniających różnorodność. Poznajcie kobiety polskiej spółki Bacteromic, która walczy z problemem antybiotykooporności.
ECO CLEAN ENERGY S.A. to lider i ekspert w dziedzinie zielonej energii. Nasza misja to realizacja zrównoważonej i odpowiedzialnej wobec społeczeństwa i środowiska naturalnego gospodarki odpadami. Nasze instalacje spełniające wymogi dyrektywy BAT są przykładem innowacyjnej i energooszczędnej technologii, która przekształca odpady w cenną energię cieplną i elektryczną w sposób przyjazny dla środowiska.
W samym środku jesieni Warszawa gości imprezę o szczególnym znaczeniu w historii europejskiej muzyki. To Jazz Jamboree, żywa legenda mimo emerytalnego wieku 66 lat. Podobnie jak pierwszy festiwal Jazz Jamboree w 1958 roku, tak i tegoroczny odbędzie się w Klubie „Stodoła” (choć o innych lokalizacjach). W programie nowatorskie, eksperymentalne brzmienia z elementami wielu gatunków muzycznych, legendarni wykonawcy, w tym jeden stulatek(!), i nowe, ale już uznane nazwiska.
W e-commerce każda minuta przestoju może przynieść firmie poważne straty. Szczególnie w okresach wzmożonej sprzedaży, takich jak święta czy inne sezonowe promocje, systemy IT muszą działać bez zarzutu. Awaria trwająca zaledwie 30 minut może nie tylko spowodować straty finansowe, ale także zniszczyć reputację firmy. Stabilność i bezpieczeństwo rozwiązań IT są więc absolutną koniecznością, a wybór solidnych technologii i systemów takich jak BaseLinker ma kluczowe znaczenie dla każdego biznesu działającego w internecie.
W jaki sposób współczesne banki w Europie Środkowo-Wschodniej mogą sprawnie przejść przez proces cyfrowej transformacji? Oto pięć przykładów modernizacji systemów bankowych, przeprowadzonych przez GFT Poland w europejskich instytucjach.
Jesień to czas, kiedy kultura w Warszawie nabiera wyjątkowego blasku. Październik w Teatrze Polonia i OCH-Teatrze, dwóch flagowych scenach Krystyny Jandy, obiecuje czas pełen emocji, refleksji i humoru. Repertuar zadowoli zarówno miłośników komedii, jak i poważnych dramatów. W szczególności warto zwrócić uwagę na cztery wyjątkowe spektakle: "Okno na parlament", "Życie pani Pomsel", "Pan Hoho" oraz "Minetti. Portret artysty z czasów starości".
Rośnie import cementu do Polski spoza UE. Tamtejsi producenci nie są obciążani opłatami za emisję czy kosztami transformacji energetycznej. To rodzi nieuczciwą konkurencję. Co można z nią zrobić – zastanawiali się uczestnicy debaty „Budownictwo jak rolnictwo. Czy CBAM, czyli tzw. cło węglowe, jest wystarczającą ochroną dla polskich producentów cementu?”
Za zgodą Komisji Europejskiej już w przyszłym roku faktura ustrukturyzowana będzie obowiązkową formą rozliczeń dla polskich przedsiębiorstw.
Rezerwa to zobowiązanie jednostki, którego termin wymagalności albo kwota nie są pewne. Przedsiębiorca jest świadomy ciążącego na nim obowiązku, jednak nie może wiarygodnie określić jego terminu lub kwoty.
Z rozmów przeprowadzonych z ponad 21 tys. osób aplikujących o pracę wynika, że już podczas wstępnego wywiadu telefonicznego z voicebotem średnio jedna trzecia kandydatów jest niedopasowana do stanowiska.
Zasady delegowania pracowników w podróż służbową i jej rozliczenie są powszechnie znane. Przepisy dotyczące podróży służbowych odnoszą się do pracowników, których z pracodawcą wiąże stosunek pracy (umowa o pracę). Co z osobami pracującymi na zlecenie?
Jednym z elementów weryfikacji otrzymywanych faktur jest sprawdzenie poprawności zastosowanej stawki VAT. W sytuacji otrzymania dokumentu, bez wykazanego podatku, sprawdzana jest podstawa zwolnienia z podatku od towarów i usług.
W ostatnim czasie mamy wiele przykładów, że wśród wspólników, którzy do tej pory działali zgodnie mogą pojawić się tak daleko idące różnice co do reprezentowanych wartości, że współpraca okaże się niemożliwa. I nie mówimy o tym, że współpraca z powodu sankcji może się okazać operacyjnie niemożliwa a o sytuacji, gdy wspólnicy tak różnią się wyznawanymi wartościami, że nie da się kontynuować współpracy – mówił w programie „Rzecz o prawie” Mateusz Baran, partner w Crido Legal.
Czy udział pracownika w szkoleniu odbywającym się poza godzinami pracy powoduje konieczność oddania mu czasu wolnego?
Aż trzy czwarte polskich inżynierów zmieniłoby miejsce zamieszkania, jeżeli w ślad za tym szłaby podwyżka miesięcznego wynagrodzenia – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Bergman Engineering.
Ministerstwo Finansów wychodząc naprzeciw postulatom księgowych i przedsiębiorców, przedłuża terminy na złożenie sprawozdać finansowych, w tym sprawozdań skonsolidowanych oraz rozliczeń podatku CIT za rok 2021.
Przedsiębiorcy chcąc rozwinąć swoją działalność włączają do swojej firmy inne osoby, czyniąc ich wspólnikami. Okazuje się, że może to być także dobry sposób na restrukturyzację zadłużenia firmy.
Przedsiębiorcy często wspierają potrzebujących poprzez darowizny pieniędzy lub rzeczy. Mogą wtedy skorzystać z preferencji w CIT. Aktualnie wiele firm chce pomóc Ukraińcom. Przedsiębiorcy nie są jednak pewni czy mogą zrobić to ze środków firmy?
Terminowe regulowanie zobowiązań w transakcjach pomiędzy przedsiębiorcami ma znaczenie. Opóźnienia w dokonywaniu płatności mogą spowodować niemałe problemy w firmie. Skonto jest ciekawym rozwiązaniem, które może pomóc w utrzymaniu płynności w firmie.
Jeszcze nikt mi nie pokazał, która ustawa Polskiego Ładu i w którym miejscu jest błędna. Błędne są koncepcje, a one przychodziły z zewnątrz – mówi Tadeusz Kościński, były minister finansów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 3 na 4 października doszło do ataku dronów na północ i południe Ukrainy oraz do zrzucenia bomb na obwody charkowski, zaporoski i doniecki.
Pojawiły się nowe fakty w sprawie „Fortepianu Paderewskiego”, który za 300 tysięcy złotych sprowadził do Polski Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. - Próbowałem sprzedać ten fortepian be powodzenia przez pięć lat. Nikt nie wierzył w tę historię i nikt nie był nim zainteresowany - mówił Wirtualnej Polsce mężczyzna, u którego przez ostatnie lata stał instrument.
W izraelskim ataku powietrznym, do którego doszło w piątek rano, uszkodzona została droga, którą mieszkańcy Libanu uciekali w ostatnich dniach do Syrii.
– Są dobre polityki, które trzeba dopracowywać, i są złe polityki, które nie powinny mieć miejsca – powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz z Polski 2050, minister funduszy i polityki regionalnej, pytana o forsowany przez część koalicji projekt dopłat do kredytów mieszkaniowych.
- Tak, usłyszał zarzuty - powiedział w TVN24 prokurator krajowy Dariusz Korneluk. - Są to zarzuty oszustwa, tyle mogę dziś powiedzieć, nie zakończono wszystkich czynności procesowych - dodał.
Komunikat brzmi tak, jakby ktoś pisał go z wykręconymi rękami - mówił w rozmowie z RMF FM były ambasador Polski na Ukrainie, Bartosz Cichocki, komentując decyzję ukraińskiego IPN dotyczącą możliwych poszukiwań ofiar zbrodni wołyńskiej na Ukrainie w 2025 roku.
Błędy techniczne narzędzi e-zdrowia mogą doprowadzić do postawienia przez lekarza błędnej diagnozy lub wyboru leczenia. Kto poniesie w takim przypadku odpowiedzialność?
W dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia najnowsze wydarzenia gospodarcze.
Skarbówka przyznaje się do błędu i potwierdza, że można uniknąć daniny solidarnościowej, odliczając stratę z okresu pandemii koronawirusa.
Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek 3 października nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Przewiduje ona nowe zasiłki, dodatkowe urlopy, zwolnienia z KRUS i uproszczenie procedur budowlanych.
Miejsca szczególnie pożądane przez turystów wprowadzają coraz więcej ograniczeń w związku ze zbyt dużą liczbą odwiedzających. To wyzwanie dla ich władz, ale także dla touroperatorów - twierdzą przedstawiciele brytyjskiej branży turystycznej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas