Świat zbroi się przerażająco szybko. Największe wydatki od zimnej wojny

W minionym roku świat wydał na zbrojenia ponad 2,7 bln dolarów. To najwięcej od zakończenia zimnej wojny. Najszybciej pieniądze na broń wydawała Europa i Bliski Wschód. Na czele dwa państwa.

Publikacja: 28.04.2025 18:39

Wojsko Polskie

Wojsko Polskie

Foto: Adobe Stock

Według raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) globalne wydatki na cele wojskowe w 2024 r. były najwyższe od zakończenia zimnej wojny i wyniosły 2,718 bln dolarów. Oznacza to wzrost o 9,4 proc. w ciągu roku, co stanowi największy wzrost roczny co najmniej od 1988 roku.

Izrael i Rosja wydają najwięcej na swoje wojny

Analitycy obliczyli, że wydatki na wojsko rosły dziesiąty rok z rzędu, a łączny wzrost w latach 2015–2024 wyniósł 37 proc. W ubiegłym roku udział wydatków wojskowych w światowym produkcie krajowym brutto (PKB) podniósł się do 2,5 proc. Wydatki na obronność rosną we wszystkich regionach świata, zwłaszcza w Europie i na Bliskim Wschodzie, z uwagi na wojnę na Ukrainie i impas w Strefie Gazy. W ciągu roku największy wzrost kosztów wojny odnotowano w Izraelu (+65 proc.) i Rosji (+38 proc.).

Czytaj więcej

Krok bliżej produkcji rakiet artyleryjskich w Polsce

Aż 60 proc. światowych wydatków zbrojeniowych przypada na pięć krajów o największych budżetach wojskowych: Stany Zjednoczone (37 proc.), Chiny (12 proc.), Rosję (5,5 proc.), Niemcy (3,3 proc.) i Indie (3,2 proc.), co daje ponad 1,6 biliona dolarów. Globalne wydatki wojskowe na mieszkańca Ziemi były najwyższe od 1990 r., osiągając 334 dolary.

Wydatki wojskowe USA w 2024 r. wyniosły 997 mld dolarów, Chin – 314 mld dolarów. Rosja, od ponad 3 lat prowadząca zbrodniczą wojnę na Ukrainie, według SIPRI wydała 149 mld dolarów na cele wojskowe, co stanowiło 7,1 PKB kraju. W przypadku Rosji wydatki te są prawdopodobnie dużo wyższe, bowiem budżet został utajniony, a wiele pieniędzy, które idą na wojnę rosyjskiego reżimu, nie jest umieszczanych w oficjalnych statystykach.

Broniąca się Ukraina znalazła się na ósmym miejscu pod względem wielkości wydatków na cele wojskowe z kwotą 64,7 miliardów dolarów, co stanowi 34 proc. PKB (wzrost o 2,9 proc. w ciągu roku). Całkowite wydatki wojskowe w Europie wzrosły o 17 proc. w minionym roku do 693 mld dolarów. Wszystkie państwa europejskie zwiększyły wydatki na armię, z wyjątkiem małej Malty.

Europa: Niemcy i Polska na czele

Autorzy raportu podkreślają szczególnie wzrost wydatków w Europie Środkowej, w tym w Polsce: „Kilka krajów w Europie Środkowej i Zachodniej odnotowało bezprecedensowy wzrost wydatków wojskowych w 2024 r., wdrażając nowe zobowiązania dotyczące wydatków i plany zamówień na dużą skalę. Wydatki wojskowe Niemiec zwiększyły się o 28 procent, osiągając 88,5 mld dolarów, co czyni je największymi w Europie Środkowej i Zachodniej i czwartymi co do wielkości na świecie. Wydatki wojskowe Polski wzrosły o 31 procent do 38,0 miliarda dolarów w 2024 r., co stanowi 4,2 procent PKB Polski.

Według raportu, w ubiegłym roku całkowite wydatki zbrojeniowe państw członkowskich NATO przekroczyły 1,5 bln dolarów, co stanowi 55 proc. światowych wydatków wojskowych. 32 europejskie państwa członkowskie NATO przeznaczyły łącznie 454 mld dolarów na obronność, przy czym 18 z nich zwiększyło udział dofinansowanie sił zbrojnych do 2 proc. PKB (w 2023 r. takich państw było 11).

W marcu SIPRI obliczył, że Moskwa od agresji na Ukrainę znacznie ograniczyła eksport broni. Według obliczeń analityków w 2024 r. rosyjski eksport był o 47 proc. mniejszy w porównaniu z początkiem agresji w 2022 r. W ciągu ostatnich pięciu lat sprzedaż rosyjskiej broni za granicą spadła o 64 proc., a udział Rosji w światowym rynku broni zmniejszył się do 7,8 proc. Kraj utracił pozycję drugiego po USA eksportera na rzecz Francji.

Według raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) globalne wydatki na cele wojskowe w 2024 r. były najwyższe od zakończenia zimnej wojny i wyniosły 2,718 bln dolarów. Oznacza to wzrost o 9,4 proc. w ciągu roku, co stanowi największy wzrost roczny co najmniej od 1988 roku.

Izrael i Rosja wydają najwięcej na swoje wojny

Pozostało jeszcze 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Biznes
Jest nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej
Biznes
Blackout w Hiszpanii i Portugalii. Ekonomiści popierają podatek katastralny
Materiał Promocyjny
Odkurzacz albo setki złotych premii. Promocje w banku Citi Handlowy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Biznes
Zełenski i Trump rozmawiają o zakończeniu wojny. Czy Prezydent zawetuje ustawę o składce zdrowotnej?