Oligarcha wychodzi z cienia. Twórca Łukoilu najbogatszym Rosjaninem

W Rosji żyje obecnie rekordowa liczba 125 miliarderów. Ich majątek w ciągu wojennego roku i sankcji powiększył się łącznie o 71,8 mld dol. Za najbogatszego „Forbes" uznał Wagita Alekpierowa, twórcę naftowego koncernu Łukoil.

Publikacja: 02.04.2024 18:21

Wagit Alekperow

Wagit Alekperow

Foto: Bloomberg

Według szacunków „Forbesa”, w Rosji jest obecnie 125 miliarderów, czyli o 15 więcej niż rok temu (110) i jest to najwyższy wynik w całej historii rankingu. Poprzedni rekord padł w 2021 roku, kiedy „Forbes” naliczył w Rosji 123 miliarderów. Łączny majątek rosyjskich miliarderów powiększył się w ciągu roku o 14 proc., do 576,8 mld dol.

Rosja. Wysepka bogactwa i ocean biedy

Pod względem całkowitej liczby ekstremalnych bogaczy Rosja zajmuje obecnie piąte miejsce na świecie. Więcej miliarderów mają Niemcy (132), Indie (200), Chiny (406). A najwięcej jest ich w Stanach Zjednoczonych (813). Rosja przoduje natomiast w niechlubnej statystyce kraju o największej przepaści dzielącej biednych i bogatych. To w Rosji najmniejsza grupa ludzi posiada największy procent majątku narodowego.

Czytaj więcej

Wielka afera makaronowa. Zajęte aktywa wielkości trzech budżetów Rosji

W 2021 roku grupka 123 miliarderów posiadała majątek szacowany na 606,2 mld. dol. W tym samym roku oficjalnie ponad 15 mln obywateli federacji żyło za minimum egzystencji, wynoszące wtedy 12 tys. rubli, czyli równowartość ok. 130 dolarów. Na sytuację rzutuje też niewielki, w porównaniu z innymi krajami, odsetek klasy średniej w Rosji.

W najnowszym zestawieniu założyciel koncernu naftowego Łukoil Wagit Alekpierow został uznany przez „Forbesa” za najbogatszego wśród rosyjskich biznesmenów. W ciągu ostatniego roku jego majątek wzrósł o 8,1 mld dol. do 28,6 mld dol. Alekperow awansował o pięć pozycji i po raz pierwszy w historii zajął pierwsze miejsce, zauważa „Forbes”. Eksperci tłumaczą to wzrostem wartości akcji Łukoilu należących do Alekperowa. W światowym rankingu miliarderów najbogatszy Rosjan zajmuje obecnie 59. miejsce. 

Dziesięć najtłustszych kotów

Ubiegłoroczny lider rosyjskiej części listy miliarderów, założyciel firm Eurochem i SUEK Andriej Mielniczenko, spadł na 7. pozycję. W rok stracił 4,1 mld dol., a jego majątek wynosi obecnie 21,1 mld dol.

Prezes Novateku i największy akcjonariusz koncernu Leonid Michelson, który w zeszłym roku był na czwartym miejscu, awansował na drugie miejsce. Oligarcha wart jest 27,4 mld dol., czyli o 5,8 miliarda dolarów więcej niż rok wcześniej.

Podobnie jak rok temu trójkę najbogatszych Rosjan zamyka Władimir Lisin – właściciel kombinatu metalurgicznego w Lipiecku. On także wyceniony został wyżej. Ma obecnie 26,6 mld dol. majątku czyli o 4,5 miliarda dolarów więcej niż w 2023 roku.

Ponadto w pierwszej dziesiątce najbogatszych Rosjan znaleźli się:

Aleksiej Mordaszow – 25,5 mld dolarów (+4,6 mld dolarów, awans z 5. na 4. miejsce);

Władimir Potanin – 23,7 mld dolarów (ocena majątku nie uległa zmianie, spadła z 2. na 5. miejsce);

Giennadij Timczenko – 23,4 mld dolarów (+4,9 mld dolarów, awans z 7. na 6. miejsce);

Paweł Durow – 15,5 mld dolarów (+4 mld dolarów, awans z 10. na 8. miejsce);

Aliszer Usmanow – 13,4 mld dolarów (minus 1 mld dolarów, spadek z 8. na 9. miejsce);

Michaił Fridman – 13,1 mld dolarów (+500 mln dolarów, spadek z 9. na 10. miejsce).

Najbardziej znany rosyjski oligarcha - Roman Abramowicz (9,7 mld dolarów) jest na 16. miejscu, ale jego majątek według „Forbesa” wzrósł o 500 mln dolarów. Oprócz Pawła Durowa, który od siedmiu lat mieszka za granicą, wszyscy najbogatsi Rosjanie objęci są sankcjami międzynarodowymi. Ich nieruchomości i konta za granicami Rosji zostały zajęte w UE, USA i innych krajach.

Miliarderzy, którzy zawstydzili się Rosji

Rosyjscy bogacze to mężczyźni. Najbogatsza kobieta w Rosji – Tatiana Bakalczuk, założycielka platformy sprzedażowej Wildberries – w nowym rankingu zajęła dopiero 22. miejsce. Według „Forbesa” jej majątek w ciągu roku zmniejszył się o 1,4 mld dol. – do 7,4 mld dol., Bakalczuk nie była w stanie utrzymać się w pierwszej dwudziestce (była na 17. miejscu).

„Forbes” zauważa, że ​​na liście mogło być więcej Rosjan z majątkiem przekraczającym miliard dolarów, ale co najmniej dziesięciu bogatych Rosjan, po napaści Putina na Ukrainę, zrzekło się rosyjskiego obywatelstwa i kupiło sobie nowe paszporty. Dlatego w najnowszym zestawieniu byli Rosjanie reprezentują teraz inne kraje:

Wielka Brytania – Aleksander Gerko (10,4 mld dolarów) i Nikołaj Storoński (2,7 mld dolarów);

Izrael – Jurij Milner (5,9 mld dolarów);

Kazachstan – Timur Turlow (3,3 mld dolarów);

Cypr – Siergiej Dmitriew (2,9 mld dolarów), Walentin Kipiatkow (2,1 mld dolarów), Igor Makarow (2,1 mld dolarów) i Władimir Krupczak (1,2 mld dolarów);

Chorwacja – Wasilij Anisimow (1,7 mld dolarów);

Armenia – Ruben Wardanian (1,1 mld dolarów).

Wciąż poza zestawieniem najbogatszych pozostaje wielu utajnionych bogaczy, jak szefowie państwowych koncernów Gazpromu i Rosnieftu (Miller i Sieczin), których pensje, benefity i dodatki nie są podawane do publicznej wiadomości. Podobnie jak tego, który w rzeczywistości jest najbogatszy wśród Rosjan, a jak wielu zagranicznych ekspertów szacuje - jest najbogatszy także na świecie.

Według szacunków „Forbesa”, w Rosji jest obecnie 125 miliarderów, czyli o 15 więcej niż rok temu (110) i jest to najwyższy wynik w całej historii rankingu. Poprzedni rekord padł w 2021 roku, kiedy „Forbes” naliczył w Rosji 123 miliarderów. Łączny majątek rosyjskich miliarderów powiększył się w ciągu roku o 14 proc., do 576,8 mld dol.

Rosja. Wysepka bogactwa i ocean biedy

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Krystian Szczepański: Aby dojść do neutralności klimatycznej musimy rozwijać technologie
Materiał partnera
Rafał Rudziński: Transformacja to wyzwanie dla mniejszych firm
Materiał partnera
Dariusz Kryczka: Dekarbonizacja przemysłu to kosztowne i trudne zadanie
Materiał partnera
Aleksandra Stępniak: Transformacja sektora budowlanego musi przyspieszyć
Materiał partnera
Agata Śmieja: Ponad dwa tysiące gości wzięło udział w szczycie klimatycznym TOGETAIR
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?