Oligarcha wychodzi z cienia. Twórca Łukoilu najbogatszym Rosjaninem

W Rosji żyje obecnie rekordowa liczba 125 miliarderów. Ich majątek w ciągu wojennego roku i sankcji powiększył się łącznie o 71,8 mld dol. Za najbogatszego „Forbes" uznał Wagita Alekpierowa, twórcę naftowego koncernu Łukoil.

Publikacja: 02.04.2024 18:21

Wagit Alekperow

Wagit Alekperow

Foto: Bloomberg

Według szacunków „Forbesa”, w Rosji jest obecnie 125 miliarderów, czyli o 15 więcej niż rok temu (110) i jest to najwyższy wynik w całej historii rankingu. Poprzedni rekord padł w 2021 roku, kiedy „Forbes” naliczył w Rosji 123 miliarderów. Łączny majątek rosyjskich miliarderów powiększył się w ciągu roku o 14 proc., do 576,8 mld dol.

Rosja. Wysepka bogactwa i ocean biedy

Pod względem całkowitej liczby ekstremalnych bogaczy Rosja zajmuje obecnie piąte miejsce na świecie. Więcej miliarderów mają Niemcy (132), Indie (200), Chiny (406). A najwięcej jest ich w Stanach Zjednoczonych (813). Rosja przoduje natomiast w niechlubnej statystyce kraju o największej przepaści dzielącej biednych i bogatych. To w Rosji najmniejsza grupa ludzi posiada największy procent majątku narodowego.

Czytaj więcej

Wielka afera makaronowa. Zajęte aktywa wielkości trzech budżetów Rosji

W 2021 roku grupka 123 miliarderów posiadała majątek szacowany na 606,2 mld. dol. W tym samym roku oficjalnie ponad 15 mln obywateli federacji żyło za minimum egzystencji, wynoszące wtedy 12 tys. rubli, czyli równowartość ok. 130 dolarów. Na sytuację rzutuje też niewielki, w porównaniu z innymi krajami, odsetek klasy średniej w Rosji.

W najnowszym zestawieniu założyciel koncernu naftowego Łukoil Wagit Alekpierow został uznany przez „Forbesa” za najbogatszego wśród rosyjskich biznesmenów. W ciągu ostatniego roku jego majątek wzrósł o 8,1 mld dol. do 28,6 mld dol. Alekperow awansował o pięć pozycji i po raz pierwszy w historii zajął pierwsze miejsce, zauważa „Forbes”. Eksperci tłumaczą to wzrostem wartości akcji Łukoilu należących do Alekperowa. W światowym rankingu miliarderów najbogatszy Rosjan zajmuje obecnie 59. miejsce. 

Dziesięć najtłustszych kotów

Ubiegłoroczny lider rosyjskiej części listy miliarderów, założyciel firm Eurochem i SUEK Andriej Mielniczenko, spadł na 7. pozycję. W rok stracił 4,1 mld dol., a jego majątek wynosi obecnie 21,1 mld dol.

Prezes Novateku i największy akcjonariusz koncernu Leonid Michelson, który w zeszłym roku był na czwartym miejscu, awansował na drugie miejsce. Oligarcha wart jest 27,4 mld dol., czyli o 5,8 miliarda dolarów więcej niż rok wcześniej.

Podobnie jak rok temu trójkę najbogatszych Rosjan zamyka Władimir Lisin – właściciel kombinatu metalurgicznego w Lipiecku. On także wyceniony został wyżej. Ma obecnie 26,6 mld dol. majątku czyli o 4,5 miliarda dolarów więcej niż w 2023 roku.

Ponadto w pierwszej dziesiątce najbogatszych Rosjan znaleźli się:

Aleksiej Mordaszow – 25,5 mld dolarów (+4,6 mld dolarów, awans z 5. na 4. miejsce);

Władimir Potanin – 23,7 mld dolarów (ocena majątku nie uległa zmianie, spadła z 2. na 5. miejsce);

Giennadij Timczenko – 23,4 mld dolarów (+4,9 mld dolarów, awans z 7. na 6. miejsce);

Paweł Durow – 15,5 mld dolarów (+4 mld dolarów, awans z 10. na 8. miejsce);

Aliszer Usmanow – 13,4 mld dolarów (minus 1 mld dolarów, spadek z 8. na 9. miejsce);

Michaił Fridman – 13,1 mld dolarów (+500 mln dolarów, spadek z 9. na 10. miejsce).

Najbardziej znany rosyjski oligarcha - Roman Abramowicz (9,7 mld dolarów) jest na 16. miejscu, ale jego majątek według „Forbesa” wzrósł o 500 mln dolarów. Oprócz Pawła Durowa, który od siedmiu lat mieszka za granicą, wszyscy najbogatsi Rosjanie objęci są sankcjami międzynarodowymi. Ich nieruchomości i konta za granicami Rosji zostały zajęte w UE, USA i innych krajach.

Miliarderzy, którzy zawstydzili się Rosji

Rosyjscy bogacze to mężczyźni. Najbogatsza kobieta w Rosji – Tatiana Bakalczuk, założycielka platformy sprzedażowej Wildberries – w nowym rankingu zajęła dopiero 22. miejsce. Według „Forbesa” jej majątek w ciągu roku zmniejszył się o 1,4 mld dol. – do 7,4 mld dol., Bakalczuk nie była w stanie utrzymać się w pierwszej dwudziestce (była na 17. miejscu).

„Forbes” zauważa, że ​​na liście mogło być więcej Rosjan z majątkiem przekraczającym miliard dolarów, ale co najmniej dziesięciu bogatych Rosjan, po napaści Putina na Ukrainę, zrzekło się rosyjskiego obywatelstwa i kupiło sobie nowe paszporty. Dlatego w najnowszym zestawieniu byli Rosjanie reprezentują teraz inne kraje:

Wielka Brytania – Aleksander Gerko (10,4 mld dolarów) i Nikołaj Storoński (2,7 mld dolarów);

Izrael – Jurij Milner (5,9 mld dolarów);

Kazachstan – Timur Turlow (3,3 mld dolarów);

Cypr – Siergiej Dmitriew (2,9 mld dolarów), Walentin Kipiatkow (2,1 mld dolarów), Igor Makarow (2,1 mld dolarów) i Władimir Krupczak (1,2 mld dolarów);

Chorwacja – Wasilij Anisimow (1,7 mld dolarów);

Armenia – Ruben Wardanian (1,1 mld dolarów).

Wciąż poza zestawieniem najbogatszych pozostaje wielu utajnionych bogaczy, jak szefowie państwowych koncernów Gazpromu i Rosnieftu (Miller i Sieczin), których pensje, benefity i dodatki nie są podawane do publicznej wiadomości. Podobnie jak tego, który w rzeczywistości jest najbogatszy wśród Rosjan, a jak wielu zagranicznych ekspertów szacuje - jest najbogatszy także na świecie.

Według szacunków „Forbesa”, w Rosji jest obecnie 125 miliarderów, czyli o 15 więcej niż rok temu (110) i jest to najwyższy wynik w całej historii rankingu. Poprzedni rekord padł w 2021 roku, kiedy „Forbes” naliczył w Rosji 123 miliarderów. Łączny majątek rosyjskich miliarderów powiększył się w ciągu roku o 14 proc., do 576,8 mld dol.

Rosja. Wysepka bogactwa i ocean biedy

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
XX Jubileuszowy Międzynarodowy Kongres MBA
Biznes
Bruksela zmniejszy rosnącą górę europejskich śmieci. PE przyjął rozporządzenie
Biznes
Niedokończony obraz Gustava Klimta sprzedany za 30 mln euro
Biznes
Ozempic może ograniczyć picie alkoholu i palenie papierosów
Biznes
KGHM rozczarował. Mniej produkuje i sprzedaje