Reklama
Rozwiń

KE wszczyna dochodzenie w sprawie Apple, Mety i Google. Grożą im gigantyczne kary

Giganci cyfrowi podejrzewani są o łamanie Aktu o rynkach cyfrowych i grozi im kara do 10 procent obrotu.

Publikacja: 25.03.2024 13:08

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za kwestię „Europa na miarę ery cyfrowej” i k

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za kwestię „Europa na miarę ery cyfrowej” i komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager (po lewej) oraz komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton (po prawej) organizują konferencję prasową na temat dochodzeń UE w sprawie Apple, Google i Meta w ramach nowego prawa cyfrowego

Foto: AF

Pod kątem naruszeń DMA (Digital Markets Act – Aktu o rynkach cyfrowych) badana będzie działalność Alphabet (właściciel Google), Apple i Mety na rynkach Unii Europejskiej. Poinformowała o tym komisarz ds. konkurencji.

- Komisja wszczęła dziś pięć dochodzeń w sprawie braku zgodności na mocy ustawy o rynkach cyfrowych (DMA). Dotyczą one zasad Alphabet dotyczących sterowania w Google Play i własnych preferencji w wyszukiwarce Google, zasad Apple dotyczących sterowania w App Store oraz wyboru przeglądarek i zmiany ustawień domyślnych, a także „modelu płatności lub zgody” Meta. Podejrzewamy, że proponowane przez trzy firmy rozwiązania nie są w pełni zgodne z DMA. Przeanalizujemy teraz przestrzeganie przez spółki przepisów DMA, aby zapewnić otwarte i konkurencyjne rynki cyfrowe w Europie – powiedziała Margrethe Vestager, komisarz ds. konkurencji.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Biznes
Spotify zirytował turecki rząd. Playlisty obrażają żonę Erdogana
Biznes
Napięcia UE–Chiny. Rozmowa Trumpa i Zełenskiego i szczyt BRICS w Rio
Biznes
Rosyjski bogacz traci majątek. Sfinansuje wojnę Putina
Biznes
Niemiecki biznes boi się poboru. A co w Polsce?
Biznes
Ustawa Trumpa, obawy firm transportowych, biznes przeciw unijnym regulacjom AI