Oficjalnie do zmian w radzie dojść może już w piątek lub w przyszłym tygodniu. Jak ustaliła „Rzeczpospolita” zwołano bowiem Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PP. Dopiero w dalszej kolejności rada nadzorcza powoła zarząd spółki.
Magdalena Gaj wraca do gry
Z naszych informacji wynika, że resort aktywów wymieni czterech z szczęściu członków rady nadzorczej Poczty. Pozostałych dwoje członków to przedstawiciele wybierani przez związki zawodowe – mowa o Robercie Czyżu, przewodniczącym Związku Zawodowego Pracowników Poczty, a także Magdalenie Lebiedź z „Solidarności”.
Czytaj więcej
W Ministerstwie Aktywów Państwowych (MAP) trwają prace nad projektem regulacji, które doprowadzą do odpolitycznienia spółek Skarbu Państwa. Na razie projekt jest na etapie dyskusji wewnątrz kierownictwa resortu.
Kluczowe postaci w przyszłej radzie to Magdalena Gaj, która nim została prezesem UKE, była m.in. podsekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury, czy w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, a od 2017 r. jest wspólniczką Kancelarii Prawno-Doradczej MMI Proconnect, a także Mariusz Popek, czyli były wiceprezes ZPC Otmuchów, absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Popek, który ukończył studia Master of Business Administration na Akademii Ekonomicznej w Krakowie w kooperacji ze Stockholm University School of Business, ponad dekadę temu był członkiem zarządu PP. W molochu pracował jeszcze przed jego komercjalizacją, gdy PP była Państwowym Przedsiębiorstwem Użyteczności Publicznej.
Idą duże zmiany w Poczcie Polskiej
Wiele wskazuje na to, że poza Magdaleną Gaj i Mariuszem Popkiem do rady nadzorczej wejdą również Jerzy Sławek, kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny z Lublina (posiada jedną z pierwszych w Polsce licencji wydanych przez ministra sprawiedliwości), a także Paweł Wojciechowski, ekonomista, były minister finansów, a w latach 2021-2022 wiceprezes Pracodawców RP.