Znane nazwiska mają postawić Pocztę Polską na nogi. Oto skład rady nadzorczej

Ministerstwo Aktywów Państwowych wytypowało skład nowej rady nadzorczej Poczty Polskiej (PP). Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, w gronie tych osób jest m.in. Magdalena Gaj, była prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Publikacja: 09.02.2024 09:55

Znane nazwiska mają ożywić Pocztę Polska

Znane nazwiska mają ożywić Pocztę Polska

Foto: Adobe Stock

Oficjalnie do zmian w radzie dojść może już w piątek lub w przyszłym tygodniu. Jak ustaliła „Rzeczpospolita” zwołano bowiem Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PP. Dopiero w dalszej kolejności rada nadzorcza powoła zarząd spółki.

Magdalena Gaj wraca do gry

Z naszych informacji wynika, że resort aktywów wymieni czterech z szczęściu członków rady nadzorczej Poczty. Pozostałych dwoje członków to przedstawiciele wybierani przez związki zawodowe – mowa o Robercie Czyżu, przewodniczącym Związku Zawodowego Pracowników Poczty, a także Magdalenie Lebiedź z „Solidarności”.

Czytaj więcej

Koniec z upartyjnieniem spółek? Rząd sięga po pomoc headhunterów

Kluczowe postaci w przyszłej radzie to Magdalena Gaj, która nim została prezesem UKE, była m.in. podsekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury, czy w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, a od 2017 r. jest wspólniczką Kancelarii Prawno-Doradczej MMI Proconnect, a także Mariusz Popek, czyli były wiceprezes ZPC Otmuchów, absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Popek, który ukończył studia Master of Business Administration na Akademii Ekonomicznej w Krakowie w kooperacji ze Stockholm University School of Business, ponad dekadę temu był członkiem zarządu PP. W molochu pracował jeszcze przed jego komercjalizacją, gdy PP była Państwowym Przedsiębiorstwem Użyteczności Publicznej.

Idą duże zmiany w Poczcie Polskiej

Wiele wskazuje na to, że poza Magdaleną Gaj i Mariuszem Popkiem do rady nadzorczej wejdą również Jerzy Sławek, kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny z Lublina (posiada jedną z pierwszych w Polsce licencji wydanych przez ministra sprawiedliwości), a także Paweł Wojciechowski, ekonomista, były minister finansów, a w latach 2021-2022 wiceprezes Pracodawców RP.

Czytaj więcej

Zmiany na Poczcie Polskiej w ciągu kilku dni. Rewolucja personalna w molochu

Po wymianie rady nadzorczej ma przyjść pora na powołanie nowego zarządu. A tu również, jak informowaliśmy wcześniej, przewijają się znane nazwiska. Poznaliśmy już czterech potencjalnych kandydatów – to Sebastian Mikosz (były prezes LOT), Marcin Ledworowski (obecnie związany z Accenture, a wcześniej członek zarządu Banku Pocztowego), a także Przemysław Sypniewski (były prezes PP, który podał się do dymisji odmawiając przeprowadzenia wyborów kopertowych) i Sławomir Żurawski (dyrektor w Laude Smart Intermodal, który w okresie od 2010 do 2016 r. odpowiadał m.in. za sektor paczkowy w PP).

Kryzys na Poczcie Polskiej narasta. Katastrofalna sytuacja finansowa firmy

Nową radę nadzorczą i zarząd państwowej spółki czeka sporo pracy. Poczta Polska znajduje się bowiem w katastrofalnym stanie – strata operatora za 2023 r. sięga blisko 790 mln zł, w firmie brakuje pieniędzy na podwyżki, wstrzymano rekrutacje i inwestycje. Niedawno dotarliśmy do uchwały zarządu PP, w której zalecono, by z kasy PP nie mogła wyjść nawet złotówka bez specjalnej zgody. W praktyce wstrzymano wszelkie wydatki.

„Do czasu zatwierdzenia planu rzeczowo-finansowego Poczty na 2024 r. przez Radę Nadzorczą (...) wstrzymuje się wydatki i decyzje inwestycyjne, również dotyczące lat kolejnych, które nie są niezbędne do zapewnienia ciągłości realizacji zadań operacyjnych PP” – czytamy w uchwale.

Oficjalnie do zmian w radzie dojść może już w piątek lub w przyszłym tygodniu. Jak ustaliła „Rzeczpospolita” zwołano bowiem Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PP. Dopiero w dalszej kolejności rada nadzorcza powoła zarząd spółki.

Magdalena Gaj wraca do gry

Pozostało 92% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Biznes
Spółka Srebrna z rekordowymi przychodami. Wśród wydatków tysiące na karmę dla kotów
Biznes
Prezes Totalizatora Sportowego odwołany ze stanowiska
Biznes
Jak ma działać przedsiębiorstwo przyszłości? Konferencja Business Centre Club
Biznes
Globalny koncern opuszcza Rosję. Nie wiadomo, ile na tym stracił