Znane nazwiska mają postawić Pocztę Polską na nogi. Oto skład rady nadzorczej

Ministerstwo Aktywów Państwowych wytypowało skład nowej rady nadzorczej Poczty Polskiej (PP). Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, w gronie tych osób jest m.in. Magdalena Gaj, była prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Publikacja: 09.02.2024 09:55

Znane nazwiska mają ożywić Pocztę Polska

Znane nazwiska mają ożywić Pocztę Polska

Foto: Adobe Stock

Oficjalnie do zmian w radzie dojść może już w piątek lub w przyszłym tygodniu. Jak ustaliła „Rzeczpospolita” zwołano bowiem Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PP. Dopiero w dalszej kolejności rada nadzorcza powoła zarząd spółki.

Magdalena Gaj wraca do gry

Z naszych informacji wynika, że resort aktywów wymieni czterech z szczęściu członków rady nadzorczej Poczty. Pozostałych dwoje członków to przedstawiciele wybierani przez związki zawodowe – mowa o Robercie Czyżu, przewodniczącym Związku Zawodowego Pracowników Poczty, a także Magdalenie Lebiedź z „Solidarności”.

Czytaj więcej

Koniec z upartyjnieniem spółek? Rząd sięga po pomoc headhunterów

Kluczowe postaci w przyszłej radzie to Magdalena Gaj, która nim została prezesem UKE, była m.in. podsekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury, czy w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, a od 2017 r. jest wspólniczką Kancelarii Prawno-Doradczej MMI Proconnect, a także Mariusz Popek, czyli były wiceprezes ZPC Otmuchów, absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Popek, który ukończył studia Master of Business Administration na Akademii Ekonomicznej w Krakowie w kooperacji ze Stockholm University School of Business, ponad dekadę temu był członkiem zarządu PP. W molochu pracował jeszcze przed jego komercjalizacją, gdy PP była Państwowym Przedsiębiorstwem Użyteczności Publicznej.

Idą duże zmiany w Poczcie Polskiej

Wiele wskazuje na to, że poza Magdaleną Gaj i Mariuszem Popkiem do rady nadzorczej wejdą również Jerzy Sławek, kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny z Lublina (posiada jedną z pierwszych w Polsce licencji wydanych przez ministra sprawiedliwości), a także Paweł Wojciechowski, ekonomista, były minister finansów, a w latach 2021-2022 wiceprezes Pracodawców RP.

Czytaj więcej

Zmiany na Poczcie Polskiej w ciągu kilku dni. Rewolucja personalna w molochu

Po wymianie rady nadzorczej ma przyjść pora na powołanie nowego zarządu. A tu również, jak informowaliśmy wcześniej, przewijają się znane nazwiska. Poznaliśmy już czterech potencjalnych kandydatów – to Sebastian Mikosz (były prezes LOT), Marcin Ledworowski (obecnie związany z Accenture, a wcześniej członek zarządu Banku Pocztowego), a także Przemysław Sypniewski (były prezes PP, który podał się do dymisji odmawiając przeprowadzenia wyborów kopertowych) i Sławomir Żurawski (dyrektor w Laude Smart Intermodal, który w okresie od 2010 do 2016 r. odpowiadał m.in. za sektor paczkowy w PP).

Kryzys na Poczcie Polskiej narasta. Katastrofalna sytuacja finansowa firmy

Nową radę nadzorczą i zarząd państwowej spółki czeka sporo pracy. Poczta Polska znajduje się bowiem w katastrofalnym stanie – strata operatora za 2023 r. sięga blisko 790 mln zł, w firmie brakuje pieniędzy na podwyżki, wstrzymano rekrutacje i inwestycje. Niedawno dotarliśmy do uchwały zarządu PP, w której zalecono, by z kasy PP nie mogła wyjść nawet złotówka bez specjalnej zgody. W praktyce wstrzymano wszelkie wydatki.

„Do czasu zatwierdzenia planu rzeczowo-finansowego Poczty na 2024 r. przez Radę Nadzorczą (...) wstrzymuje się wydatki i decyzje inwestycyjne, również dotyczące lat kolejnych, które nie są niezbędne do zapewnienia ciągłości realizacji zadań operacyjnych PP” – czytamy w uchwale.

Oficjalnie do zmian w radzie dojść może już w piątek lub w przyszłym tygodniu. Jak ustaliła „Rzeczpospolita” zwołano bowiem Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PP. Dopiero w dalszej kolejności rada nadzorcza powoła zarząd spółki.

Magdalena Gaj wraca do gry

Pozostało 92% artykułu
0 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Jeden diament odmieni los zadłużonego mieszkańca Indii
Biznes
Unikalna kolekcja autografów sprzedana za 78 tys. funtów. Najdroższy Mao Zedong
Biznes
Japończycy kontra turyści. Ceny w restauracjach różne dla miejscowych i gości
Biznes
Wymiany aktywami nie będzie. Bruksela zabrania transakcji z Rosjanami
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Biznes
Bernard Arnault stracił w 2024 r. więcej niż jakikolwiek miliarder