Poważne wpadki wielkich prezesów. Buta, oszustwa, bezmyślność

Oczywiście nikt nie jest w stanie pobić Elona Muska. Najbogatszy człowiek świata kończy ten rok gigantyczną porażką w Szwecji, gdzie przegrywa wojnę ze związkami zawodowymi i uparcie stara się zmienić nordycką kulturę korporacyjną.

Publikacja: 31.12.2023 13:30

Poważne wpadki wielkich prezesów. Buta, oszustwa, bezmyślność

Foto: Adobestock

To Musk jednak bije wszystkich na głowę swoimi antysemickimi postami w mediach społecznościowych i radą dla ogłoszeniodawców Twittera, którzy jeśli nie chcą się ogłaszać na platformie X, to mogą iść się p…..A jeśli rzeczywiście z tego zrezygnują, to będzie to wina ich,a nie jego.

Namawiał również znacznie bardziej zrównoważonego Marka Zuckerberga, założyciela m.in. Facebooka na walkę w klatce. Zaproszenie wystosował tuż po tym, jak Zuckerberg ogłosił plany Meta Platforms założenia konkurencyjnej do X platformy — Threads. Wysportowany Zuckerberg nawet poinformował o swojej gotowości zmierzenia się z Muskiem, który wyznaczył początkowo jako jej miejsce Las Vegas. Potem puścił informację, że jednak wybrał rzymskie Colosseum. Włosi zareagowali błyskawicznie. Minister kultury stwierdził, że nie ma takiej możliwości.

Przewrót w OpenAI

Nagłe zwolnienie i ponowne zatrudnienie przez zarząd dyrektora generalnego OpenAI Sama Altmana miało miejsce w trakcie długiego weekendu. Część dramatu rozgrywała się w mediach społecznościowych pomiędzy wściekłymi inwestorami i pracownikami. I jedni i drudzy zapowiadali odejście. Wtedy rada nadzorcza pospiesznie się wycofała. Co szczególnie dziwne, pomysłodawca obalenia Owena, współzałożyciel OpenAI i „mózg” firmy Ilya Sutskever wycofał się z tej decyzji i obiecał „zrobić wszystko”, co w jego mocy, aby ponownie zjednoczyć firmę. Altman odpowiedział trzema czerwonymi serduszkami. I został.

Dobra rada z Acapulco

Kiedy w sierpniu zaplanowano spotkanie kierownictwa Stellantis NV i centrala związkowa UAW spotkało się, Mark Stewart, dyrektor operacyjny grupy na Amerykę Pólnocną był akurat w Acapulco w Meksyku. Stamtąd połączył się z pracownikami. Uśmiechnięty, wylegując się na plaży w okularach przeciwsłonecznych domagał się od pracowników wyrzeczeń finansowych, złagodzenia żądań podwyżek . Wszystko w imię realizmu gospodarczego. Związkowy zespół ds. komunikacji , w skład którego wchodzą weterani sztabu senatora Berniego Sandersa kiedy ubiegał się on o nominację Demokratów na prezydenta – zręcznie to wykorzystał. Na kontach mediów społecznościowych ukazały się zdjęcia wypoczywającego w luksusie Stewarta w okularach przeciwsłonecznych na plaży. Spotkanie zostało przerwane, a na następne dotarł osobiście.

Zostaw miasto żałości

W krótkim filmie wysłanym na maile pracowników producenta mebli biurowych MillerKnoll Inc., dyrektor firmy Andie Owen skrytykował pracowników domagających się premii na koniec 2023 roku „Spędzaj czas i nie szczędź wysiłku, myśląc o 26 milionach dolarów, których potrzebujemy. A nie o tym, co zrobisz, jeśli nie dostaniesz premii. Kiedyś miałem szefa, który mi powiedział: Możesz odwiedzić żałosne miasto, ale nie musisz tam mieszkać. Zatem ludzie, opuśćcie to żałosne miasto”. „Andi gorąco wierzy w nasz zespół i we wszystko, co możemy razem osiągnąć, i nie da się zniechęcić 90-sekundowym klipem wyrwanym z kontekstu i opublikowanym w mediach społecznościowych” – przekonywał potem rzecznik MillerKnoll, Kris Marubio. Premia ma być wypłacona.

Czas pracy, czas masażu

W październiku 2023 Tony Fernandes, współzałożyciel linii lotniczej AirAsia i jej dyrektor generalny, opublikował na koncie Linkedin zdjęcie, na którym podczas masażu siedzi półgoły przy stole konferencyjnym. „Pokochałem Indonezję i kulturę AirAsia, ponieważ mogę skorzystać z masażu i jednocześnie spotkać się z kierownictwem” – podpisał. Spotkał się oczywiście z falą krytyki. Wyjaśnił wtedy, że właśnie wysiadł z samolotu po 18-godzinnym locie, nie czuł się najlepiej, a masaż jako remedium, był spontaniczną sugestią kogoś z indonezyjskiego oddziału Air Asia. Usunął post, przepraszając: „Nie chciałem nikogo urazić”.

Za mało dyskrecji z niedyskrecją

Dyrektor generalny BP Plc, Bernard Looney zrezygnował ze stanowiska we wrześniu w związku z nieujawnieniem w pełni przeszłych relacji ze współpracownikami. Stracił w ten sposób , 32,4 mln funtów wynagrodzenia.BP poinformowało wówczas, że zarząd zapoznał się z zarzutami dotyczącymi przeszłych osobistych relacji Looneya ze współpracownikami w 2022 r., nie stwierdzając żadnych naruszeń kodeksu postępowania firmy. Ale potem wyszły na jaw dalsze zarzuty o podobnym charakterze .Po odejściu Looney stwierdził w oświadczeniu, że jest „dumny” z tego, co osiągnął jako dyrektor generalny, ale jest „rozczarowany sposobem, w jaki rozwiązano tę sytuację” .

BP nie zabrania relacji na szczeblu kierowniczym. Nowy p.o dyrektora generalnego, Murray Auchincloss, jest także w związku z innym pracownikiem BP, jak tłumaczył to rzecznik firmy, ale ujawnił to już wcześniej.

Mój lot, wasz lot

Linie United Airlines tylko jednego dnia w czerwcu odwołało 751 lotów – więcej niż jakakolwiek inna linia lotnicza. Powodem były kłopoty z flotą i zła pogoda. Jakaż więc było zdziwienie pasażerów oczekujących na swoje rejsy, kiedy zobaczyli prezesa linii, Scotta Kirbiego, który razem ze świtą przeszedł przez terminal, wsiadł do prywatnego jeta i odleciał bez jakichkolwiek problemów.Wybranie prywatnego odrzutowca było błędną decyzją, ponieważ było to pozbawione wrażliwości na potrzeby naszych klientów, którzy czekali na powrót do domu. Szczerze przepraszam naszych klientów i członków naszego zespołu, którzy od kilku dni pracują całą dobę – często podczas trudnych warunków pogodowych – aby zadbać o naszych klientów” – notatka o tej treści wysłana ze skrzynki Kirbiego została wysłana na konta pasażerów United, którzy ucierpieli podczas kłopotów tego przewoźnika.

Nie rozstaję się z tą wypłatą

Greg Becker, były dyrektor generalny Silicon Valley Bank nie chciał zrezygnować z 10 milionów dolarów wynagrodzenia po upadku banku w marcu. Nadzór bankowy uznał jednak, że upadłości kosztują rządowy fundusz ubezpieczeń depozytów miliardy dolarów, które będą musieli uzupełnić inni pożyczkodawcy.

Choć Becker przyjął na siebie ciężar krytyki, powiedział Senackiej Komisji Bankowości, że głównymi przyczynami upadku firmy były podwyżki stóp procentowych i negatywne relacje w mediach społecznościowych, a nie złe zarządzanie. Zapewnił jednocześnie, że będzie współpracował z organami regulacyjnymi w celu ustalenia swojego wynagrodzenia, ale odmawiał całkowitej rezygnacji z niego. Ostatecznie pieniędzy nie dostał.

Troll z HBO: bardzo, bardzo głupi pomysł

Z informacji opublikowanych w „Los Angeles Times” wynika, że ​​Casey Bloys, dyrektor generalny HBO i Max Content, przeprosił za używanie fałszywych kont X do trollowania krytyków telewizyjnych, którzy wystawiali złe recenzje programom jego stacji. Miał powiedzieć gazecie, że skłoniła go do tego „pasja do programowania swojej firmy i zbyt długi czas spędzany w mediach społecznościowych podczas pandemii Covid-19”. Ale doszedł do wniosku, że to „bardzo, bardzo głupi pomysł”.

Cyfrowy detoks przed zwolnieniami

Dyrektor generalny Salesforce Marc Benioff wybrał się na 10-dniową wycieczkę do Polinezji Francuskiej. Celem tej podróży było „ przeprowadzenie cyfrowego detoksu” przed zwolnieniami w firmie około 8 tys. pracowników. Cyfrowy detoks ma miejsce wtedy, gdy ktoś na jakiś czas rezygnuje z telefonów lub komputerów, aby poczuć się bardziej obecnym i mniej zależnym od technologii i mediów społecznościowych, a bardziej zbliżyć się do ludzi.W liście do ówczesnych pracowników Benioff stwierdził, że podczas pandemii firma zatrudniła zbyt wielu pracowników, za co wziął na siebie pełną odpowiedzialność.

Kosztowny eksperyment z jazdą autonomiczną

Kyle Vogt, założyciel i dyrektor naczelny Cruise, spółki zależnej General Motors zajmującej się samochodami autonomicznymi, złożył rezygnację w niecały miesiąc po tym, jak Cruise zawiesiła wszystkie operacje autonomiczne po serii wypadków drogowych. Wcześniej władze Kalifornii zawiesiła licencję dla Cruise.

Kłopoty Cruise’ nasiliły się latem, gdy firma powiększyła flotę autonomicznych taksówek w San Francisco. Zaczęło się od tego, że jednego dnia na środku ruchliwej ulicy nagle zablokowało się 10 pojazdów Cruise. Potem jedno z jego aut zderzyło się z wozem strażackim. Inne z wjechało w mokry beton, „zgłupiało” i utknęło. Najpoważniejszy wypadek zdarzył się w listopadzie 2023, kiedy na skrzyżowaniu ulic w San Francisco auto potraciło kobietę, która upadła na jezdnię przed jedną z autonomicznych taksówek Cruise. Ta przejechała po niej, zatrzymała się na chwilę, a następnie pociągnęła ją przez 7 metrów i zaparkowała na wolnym miejscu przy krawężniku.

Vogt wtedy zadeklarował pełną pracę z władzami. Ale kalifornijski Departament Pojazdów Silnikowych badał wypadek, stwierdził, że Cruise pominął nagranie przedstawiające ciągniętą kobietę z materiału wideo dostarczonego agencji. General Motors, który w 2016 roku kupił Cruise za miliard dolarów, przyjął bardziej aktywną rolę w swojej spółce zależnej .

Tam  zamiast mianować dyrektora generalnego, G.M.   wysłał dwóch prezesów, którzy będą raportować przed zarządem: Mo Elshenawy, wiceprezes wykonawczy ds. inżynierii i Craig Glidden, dyrektor generalni GM.

Mary Barra, szefowa General Motors, wysłała także e-mail do pracowników Cruise, w którym podziękowała Vogtowi za „jego niesamowitą wizję” i zapewniła, że ​​zarząd rozumie i szanuje jego rezygnację. Z kolei w poście na portalu X Vogt wyraził dumę z tego, co osiągnął, i nawiązał do mitologii Doliny Krzemowej o założycielach start-upów, którzy budują biznesy w garażu.

To Musk jednak bije wszystkich na głowę swoimi antysemickimi postami w mediach społecznościowych i radą dla ogłoszeniodawców Twittera, którzy jeśli nie chcą się ogłaszać na platformie X, to mogą iść się p…..A jeśli rzeczywiście z tego zrezygnują, to będzie to wina ich,a nie jego.

Namawiał również znacznie bardziej zrównoważonego Marka Zuckerberga, założyciela m.in. Facebooka na walkę w klatce. Zaproszenie wystosował tuż po tym, jak Zuckerberg ogłosił plany Meta Platforms założenia konkurencyjnej do X platformy — Threads. Wysportowany Zuckerberg nawet poinformował o swojej gotowości zmierzenia się z Muskiem, który wyznaczył początkowo jako jej miejsce Las Vegas. Potem puścił informację, że jednak wybrał rzymskie Colosseum. Włosi zareagowali błyskawicznie. Minister kultury stwierdził, że nie ma takiej możliwości.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Najgorzej od pięciu lat. Start-upy mają problem
Materiał partnera
XX Jubileuszowy Międzynarodowy Kongres MBA
Biznes
Bruksela zmniejszy rosnącą górę europejskich śmieci. PE przyjął rozporządzenie
Biznes
Niedokończony obraz Gustava Klimta sprzedany za 30 mln euro
Biznes
Ozempic może ograniczyć picie alkoholu i palenie papierosów