Tak Jeff Bezos prowadzi spotkania. Nie lubi pokazów slajdów i stosuje zasadę „dwóch pizz”

Twórca Amazona i Blue Origin, Jeff Bezos, ma nietypowe zasady dotyczące wewnątrzfirmowych spotkań. Mają one przynosić większą produktywność.

Publikacja: 19.12.2023 13:30

Jeff Bezos

Jeff Bezos

Foto: Bloomberg

Jeff Bezos od dwóch lat nie kieruje już Amazonem, skupiając się na Blue Origin i podboju kosmosu. W jego firmach panuje nietypowa kultura korporacyjna, również na poziomie, na którym pracownicy współpracują bezpośrednio z szefem. Miliarder ma bowiem nietypowy sposób prowadzenia spotkań i narad, o czym opowiedział podczas rozmowy z podcasterem Lexem Fridmanem.

Kultura korporacyjna Bezosa

– Lubię precyzyjny dokument i niechlujne spotkania – wyznał Bezos.

Pod tym lakonicznym stwierdzeniem kryje się fakt, że miliarder nie lubi prezentacji w PowerPoincie, które – według niego – łatwo zrobić, ale są trudne do pełnego zrozumienia przez odbiorców. Zamiast tego woli wielostronicowe notatki, które wymagają więcej wysiłku od autora. Spotkania z Bezosem polegają w efekcie na tym, że uczestnicy zaczynają od poświęcenia 30 minut na studiowanie dokumentu, a potem zaczyna się dyskusja.

Czytaj więcej

Amazon traci ogromne kwoty na wyłudzeniach. Sprytna metoda przestępców

Według Bezosa pozwala to na zadawanie produktywnych pytań i unikanie niechlujności kryjącej się w przejrzyście wyglądających punktach prezentacji. W trakcie narad miliarder zaleca także rezygnację z kompromisu i zaleca, by „dążyć do prawdy”.

– W naszym społeczeństwie i firmach mamy szereg mechanizmów, których używamy do rozwiązywania tego rodzaju sporów. Myślę, że wiele z nich jest złych. Przykładem naprawdę złego sposobu dochodzenia do prawdy jest kompromis – stwierdził Bezos.

Kto się nie załapie na pizzę...

Podczas spotkań roboczych z Jeffem Bezosem obowiązuje też ciekawa zasada ograniczająca liczbę uczestników. Miliarder nazwał ją „zasadą dwóch pizz” – jeżeli dwie pizze (rozmiar nieokreślony, niestety) nie wystarczają do nakarmienia całej grupy, to na spotkaniu jest zbyt dużo ludzi. Zasada ma prosty cel – zwiększenie produktywności i uniknięcie myślenia grupowego.

Bezos formalnie pozostaje prezesem Amazona (CEO, na co dzień kierującym pracą koncernu, jest Andy Jassy). Większość czasu, który zyskał dzięki temu, wykorzystuje na zaangażowanie się w bieżącą działalność swojej firmy kosmicznej Blue Origin.

Biznes
Potężne uderzenie w rosyjskie metale. Zabroniony import i handel na giełdach
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes
Grecja rozdaje pieniądze urlopowiczom, którzy stracili wakacje przez pożary
Biznes
Nowy pomysł Poczty Polskiej rozwścieczył pracowników. Myśleli, że to żart
Biznes
Sztuczna inteligencja sprzedaje samochody
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biznes
Polski rynek pracy nie tylko dla Polaków