Portret kochanki Picassa został sprzedany za zawrotną sumę

Arcydzieło Pabla Picassa z 1932 roku zostało sprzedane za 139 mln dolarów (niemal 580 mln złotych), co jest drugą najwyższą ceną, jaką kiedykolwiek osiągnął obraz tego artysty. Obraz „Femme a la Montre” (Kobieta z zegarkiem), który przedstawia Marie-Teresę Walter, francuską modelkę, która była także kochanką Picassa i bohaterką wielu jego obrazów, był też najdroższym obrazem sprzedanym w 2023 roku.

Publikacja: 09.11.2023 09:14

„Femme a la Montre” (Kobieta z zegarkiem)

„Femme a la Montre” (Kobieta z zegarkiem)

Foto: AFP

Zanim dzieło trafiło na aukcję w Sotheby's a, wyceniono je na 120 mln dolarów.

Obraz należał do kolekcjonerki dzieł sztuki Emily Fisher Landau, która kupiła go w 1968 roku. Dom aukcyjny nie poinformował kto jest nowym właścicielem dzieła.

Czytaj więcej

Portret młodej kochanki Picassa trafi na aukcję. Jest wart 120 mln dol.

„Femme a la Montre” to portret Marie-Terese Waltera siedzącej na krześle przypominającym tron na niebieskim tle. Znana jako „złota muza Picassa” Walter miała 17 lat, kiedy poznała 45-letniego malarza w Paryżu, a później para prowadziła tajny związek, gdyż był on jeszcze żonaty z Olgą Chochłową, ukraińską baletnicą.

Walter stała się bohaterką wielu obrazów Picassa, w tym dzieła „Femme Nue Couchee” z 1932 r. (Naga leżąca kobieta), które w 2022 r. zostało sprzedane na aukcji za 67,5 mln dolarów. Najdroższym obrazem Picassa sprzedanym na aukcji był „Les Femmes d'Alger” (Kobiety z Algieru), który w 2015 roku został sprzedany w domu aukcyjnym Christie's za 179,3 mln dolarów.

Urodzony w Maladze w 1881 r. i dorastający w Barcelonie, Pablo Picasso przeniósł się do Paryża w 1904 r. i stał się jednym z najważniejszych artystów XX wieku. W swojej karierze eksperymentował z szeroką gamą stylów i tematów, inspirując się przede wszystkim „kubizmem”, który pokazuje przedmioty lub ludzi z wielu perspektyw jednocześnie. W ciągu osiemdziesięcioletniej kariery stworzył około 150 tys. dzieł.

Pablo Picasso zmarł w południowej Francji w 1973 roku w wieku 92 lat. Marie-Terese Walter zmarła w 1977 roku.

Według „The Art Newspaper” obraz jest jednym z około 120 znajdujących się w kolekcji Emily Fisher Landau, światowej sławy kolekcjonerki sztuki współczesnej, która zmarła na początku tego roku w wieku 102 lat.

Zanim dzieło trafiło na aukcję w Sotheby's a, wyceniono je na 120 mln dolarów.

Obraz należał do kolekcjonerki dzieł sztuki Emily Fisher Landau, która kupiła go w 1968 roku. Dom aukcyjny nie poinformował kto jest nowym właścicielem dzieła.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Miała być rosyjska elektronika zamiast zachodniej. Jest wielka porażka
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Matriał Promocyjny
Ojcowie na urlopie to korzyści dla ich dzieci, rodzin, ale i firm
Biznes
Wiadomo już, czy Sekwana nadaje się do pływania. Organizatorzy Igrzysk Olimpijskich zdecydowali
Biznes
Pierwsza od siedmiu lat awaria rakiety Muska. Może spłonąć 20 satelitów
Biznes
Niemcy chcą się pozbyć chińskich gigantów z sieci 5G. Stają do walki z Huawei i ZTE
Biznes
UE chce, by dane napędzały biznes. Ale polskie firmy mają obawy