Producent leku na otyłość przygnieciony sukcesem. Wartość firmy większa, niż PKB Danii

Dwa leki na zwalczanie chorób cywilizacyjnych wywindowały niszową duńską firmę Novo Nordisk na 2. miejsce w rankingu europejskich firm o największej kapitalizacji rynkowej.

Publikacja: 12.08.2023 10:20

Otyłość stała się plagą naszych czasów

Otyłość stała się plagą naszych czasów

Foto: AdobeStock

Chodzi o Ozempic i Wegovy, do których teraz ustawia się kolejka. Lars Jorgensen, prezes Novo z dnia na dzień zyskał status celebryty. A kiedy właśnie teraz okazało się, że jeden z leków Wegowy nie tylko pozwala skutecznie schudnąć, ale i leczy choroby krążenia Jorgensen będzie miał już tylko jedno zmartwienie: żeby tego nie zniszczyć.

Czytaj więcej

Podatek oduczył Polaków picia napojów słodzonych

Już nikt nie myli

Novo, które wcześniej dostarczało na rynek insulinę już nie jest mylone z Novartisem. Jego kapitalizacja na poziomie 400 mld euro jest prawie dwukrotnie wyższa od szwajcarskiego konkurenta (207 mld franków szwajcarskich). To także więcej niż PKB Danii. Na europejskim rynku jest tylko jedna firma cenniejsza od Novo - francuski gigant, producent dóbr luksusowych LVMH. 

Szef Novo nie ukrywa, że firma nie była przygotowana na taki sukces. - Na początku myśleliśmy: OK pojawił się popyt, to dobrze. Tak jest przecież w przypadku innych leków, ale popyt zaczął lawinowo rosnąć. I z pewnością byłoby głupotą, gdybyśmy z tego nie skorzystali - opowiadał teraz Bloombergowi Jorgensen.

Tyle, że w Novo jednak pojawiły się kłopoty z dostawami, nawalił jeden z kooperantów i ostatecznie na rynku z lekami na otyłość został wyprzedzony przez Eli Lilly&Co z jego Mounjaro. Ale Ozempic i Wegovy szybko nadrobiły straty, zaczęły zarabiać coraz większe pieniądze, zresztą w całej branży farmaceutycznej wybuchła gorączka złota na rynku środków odchudzających do której dołączyły Pfizer i Amgen. - Novo w tej sytuacji musi mieć się na baczności. Jakiekolwiek potknięcie, problemy z dostawami, wzrost popytu na konkurencyjne specyfiki, to wszystko będzie teraz ważyło na notowaniach akcji. Inwestorzy postawili na sukces i musi być sukces - ostrzega Karen Andersen, analityczka Morningstar.

Czytaj więcej

Michelle Obama wchodzi na rynek zdrowej żywności i napojów dla dzieci

Leki na otyłość, jak Uber i smartfony

Tyle, że to jest ogromny rynek, bo otyłość stała się plagą naszych czasów. Rynek na Ozempic, Wegovy i Mounjaro wyceniany jest na 150 mld dolarów i będzie rósł. Pojawiły się nawet opinie, że na rynku farmaceutycznym będzie to największy sukces w historii, a nawet więcej,  już jest porównywalny do rewolucji, jaką spowodowało w telekomunikacji wymyślenie smartfonów, a w taksówkach Ubera.

Jak na razie nic nie wskazuje, żeby zaporą mogła okazać się cena. W USA osoba biorąca którykolwiek z tych leków musi liczyć się z wydatkiem 10 tys. dol. rocznie. I tej kwoty nie pokrywa ubezpieczenie.

W Europie jest taniej. W Wielkiej Brytanii trzeba wydać 73 funty, a w Niemczech - 73 euro. Teraz trzeba więc przekonać ubezpieczycieli, że ludzie otyli biorąc te specyfiki, poprawiają ogólny stan zdrowia. I właśnie Novo właśnie poszedł w tym kierunku, bo po 5-letnich badaniach okazało się, że Wegovy nie tylko pomaga schudnąć, ale i zmniejsza ryzyko ataku serca o jedną piątą. I wtedy zaczął się run na akcje, a inwestorom nie przeszkadzają możliwe skutki uboczne , z powodu których mogą ucierpieć biorący zastrzyki z Ozempicu i Wegovy - takie jak zaparcia, wymioty, mdłości, biegunka, a nawet nastroje samobójcze.

Tym samym Novo wszedł do pierwszej ligi firm farmy. Zakłada się, że Duńczycy będą mieli w tym roku wpływy ze sprzedaży na poziomie 33,4 mld dol. Czyli dwa razy tyle, ile w 2018 roku, a Ozempic i Wegovy przyniosą wspólnie 16 mld dol.

Czytaj więcej

Inflacja pogorszyła dietę Polaków

Fundacja jako akcjonariusz

Dzięki temu Novo weszło także do elity duńskich firm i znalazło się tam obok A.P.Moller Maersk, Lego i Carlsberga. A duńskie struktury korporacyjne, w których zawsze kotwicą bezpieczeństwa jest fundacja jako akcjonariusz, pozwala na spokojny rozwój bez obaw o wrogie przejęcie.

W przypadku Novo fundacja (Novo Nordisk Foundation) z aktywami na poziomie 108 mld euro jest jedną z największych na świecie, dwukrotnie większa niż fundacja Gatesów. W swoim portfelu ma 28 proc. akcji Novo i 77 proc. praw głosu. W przeszłości były już próby przejęcia przez szwajcarskich gigantów, ale bez powodzenia właśnie z powodu struktury właścicielskiej.

Bez zmian jest też struktura samej firmy. Panuje tam atmosfera luzu, pracownicy bez problemu wychodzą wcześniej z pracy, żeby odebrać dzieci z przedszkola, czy szkoły. Wszyscy wybierają pełny miesiąc urlopu, najczęściej w lipcu. Od 1990 roku w firmie tylko dwa razy zmienił się prezes, a dla większości zatrudnionych, w tym także Joergensena jest to pierwsza i jedyna praca. On sam także spędza miesiąc poza firmą, a w tym roku większość czasu spędził w Londynie oglądając mecze na Wimbledonie. Pracownicy mówią o sobie „blå’ ”, czyli niebieski - bo w tym kolorze jest logo Novo.

Chodzi o Ozempic i Wegovy, do których teraz ustawia się kolejka. Lars Jorgensen, prezes Novo z dnia na dzień zyskał status celebryty. A kiedy właśnie teraz okazało się, że jeden z leków Wegowy nie tylko pozwala skutecznie schudnąć, ale i leczy choroby krążenia Jorgensen będzie miał już tylko jedno zmartwienie: żeby tego nie zniszczyć.

Już nikt nie myli

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Rodzina Mulliez pod lupą sędziów śledczych
Biznes
Zły pierwszy kwartał producentów samochodów
Biznes
Szwecja odsyła Putina z kwitkiem; rosyjskie rury zatopione na dnie Bałtyku
Biznes
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Biznes
Majówka, wakacje to czas złodziejskich żniw. Jak się nie dać okraść
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił