Aukcja 5G: trzy wstępne oferty złożone. Wiemy czyje

Trzy telekomy potwierdziły "Rz" złożenie wstępnych ofert na częstotliwości w aukcji 5G. Oto, kto i kiedy je złożył.

Publikacja: 07.08.2023 18:25

Aukcja 5G: trzy wstępne oferty złożone. Wiemy czyje

Foto: Adobe Stock

Do wtorku, 8 sierpnia, Urząd Komunikacji Elektronicznej dał uczestnikom aukcji częstotliwości z zakresu 3,4–3,8 GHz (inaczej pasmo 3,6 GHz lub C) czas na złożenie wstępnych ofert. Jak wynika z naszych informacji, operatorzy zdecydowali się nie czekać. Mamy potwierdzoną informację o trzech wstępnych ofertach złożonych w aukcji 5G.

Polkomtel i Play nie czekały  

Jeszcze w ubiegłym tygodniu wstępną ofertę złożył Polkomtel, operator sieci Plus – poinformował w odpowiedzi na nasze pytania w tej sprawie Tomasz Matwiejczuk, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w Grupie Cyfrowy Polsat (Plus do niej należy).

Także w ubiegłym tygodniu - 31 lipca - wstępną ofertę złożyła Grupa P4 - potwierdza  Małgorzata Zakrzewska, menedżerka odpowiedzialna za sprawy korporacyjne w telekomie należącym do francuskiego Iliadu.

Czytaj więcej

Wyścig o dotacje dla szybkiego internetu. 3 mld zł z poślizgiem

Dziś do UKE dostarczono wstępną ofertę Orange Polska – przekazał nam Witold Drożdż, członek zarządu tego telekomu odpowiedzialny za strategię.

Także T-Mobile Polska wysłało dziś do urzędu posłańców. Na razie nie uzyskaliśmy potwierdzenia, że oferta dostarczono.  Operator zapewnił nas, że w aukcji bierze udział i że oferta zostanie złożona w terminie.

Lista ofert w tym tygodniu

UKE ma przedstawić listę uczestników w tym tygodniu. W poniedziałek Witold Tomaszewski, p.o. rzecznika UKE, nie chciał potwierdzić, czy wstępne oferty wpłynęły także zdaniem urzędu ani komentować sytuacji, w tym ocenić, jak szybko licytacja może się zakończyć.

Telekomy również nie chcą udzielać szerszych komentarzy nt. dalszego przebiegu aukcji. Teoretycznie, jeśli oferty wstępne nie zostaną przez nich wycofane i są prawidłowo przygotowane (to podlegać będzie ocenie) -  nie powinna być długa. Nikomu nie powinno zależeć na długim podbijaniu ceny. Cena wywoławcza za blok to 450 mln zł. 

Aukcja 5G numer dwa 

To już drugie podejście UKE do aukcji pasma C. Za pierwszym razem w 2020 r. została ona odwołana. Formalnie z powodu pandemii i wprowadzonych wówczas przepisów (tzw. tarcza antycovidowa). Stanowisko stracił jednak ówczesny prezes UKE – Marcin Cichy.

Jego następca Jacek Oko długo zwlekał z ogłoszeniem aukcji. Urząd pod jego przewodnictwem tłumaczył, że czeka, aż rząd przyjmie nowelizację ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, wprowadzającej pojęcie zaufanego dostawcy infrastruktury telekomunikacyjnej i możliwość jego wykluczenia z rynku. Ostatecznie aukcja została ogłoszona, zanim rząd uzgodnił wersję dokumentu, a nowelizacja nadal nie weszła w życie.

Stare nowe zasady 

 Aukcja 5G obejmuje cztery bloki po 100 MHz każdy. Różni się tu od tej w pierwszym podejściu, gdzie bloki były mniejsze (80 MHz). Cena wywoławcza każdego z bloków mimo upływu czasu i inflacji pozostała jednak niezmieniona. W aukcji może wziąć udział podmiot dysponujący już innymi częstotliwościami, który należy do grupy o wydatkach inwestycyjnych w infrastrukturę telekomunikacyjną minimum 1 mld zł w latach 2016-2021.

Grupa kapitałowa może starać się o jeden blok. Ponieważ nie są identyczne, jeśli chodzi o warunki wykorzystania, można spodziewać się rywalizacji telekomów.

Najbardziej kontestowanym elementem aukcji były warunki inwestycji stawiane telekomom przez UKE. Urząd zobowiązał bowiem zwycięzców do poddania się decyzji o zmianie dostawcy sieci, jeśli korzystać będzie z usług firmy uznanej za dostawcę wysokiego ryzyka. Ponadto podyktował warunki dotyczące jakości usług. Operatorzy podnosili, że nie da się ich wypełnić, korzystając tylko z nowego pasma, a skoro tak, to jest to ingerencja w ich prawa nabyte. Eksperci, izby i same telekomy wskazywały także na ryzyko prawne związane z zapisami o zaufanym dostawcy. 

Do wtorku, 8 sierpnia, Urząd Komunikacji Elektronicznej dał uczestnikom aukcji częstotliwości z zakresu 3,4–3,8 GHz (inaczej pasmo 3,6 GHz lub C) czas na złożenie wstępnych ofert. Jak wynika z naszych informacji, operatorzy zdecydowali się nie czekać. Mamy potwierdzoną informację o trzech wstępnych ofertach złożonych w aukcji 5G.

Polkomtel i Play nie czekały  

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Jest nowa szefowa PARP. "Agencja trafia w najlepsze ręce"
Biznes
USA chcą złagodzenia ograniczeń dotyczących marihuany
Biznes
Wielka Brytania wreszcie ma pierwszego „muzycznego miliardera"
Biznes
Lada dzień do Poczty Polskiej wpłynie wielki przelew. Uratuje molocha?
Biznes
Warto mieć zielone miasto