Fabryka w Kiryat Gat ma zostać otwarta w 2027 roku, działać co najmniej do 2035 roku i zatrudniać tysiące ludzi - poinformowało Ministerstwo Finansów Izraela, dodając, że w ramach umowy Intel zapłaci podatek w wysokości 7,5 procent a nie 5 proc. jak dotychczas.

Czytaj więcej

Intel zainwestuje w Polsce 4,6 mld dol. w fabrykę półprzewodników

Według strony internetowej firmy, w ciągu prawie pięciu dekad działalności w Izraelu Intel stał się największym prywatnym pracodawcą i eksporterem w kraju oraz liderem lokalnego przemysłu elektronicznego i informacyjnego. W 2017 roku Intel kupił za 15 miliardów dolarów izraelską firmę Mobileye Global Inc, która opracowuje i wdraża zaawansowane systemy wspomagające kierowcę. Intel wprowadził Mobileye na giełdę w zeszłym roku.

Ogłaszając podpisanie umowy w telewizyjnym przemówieniu, Netanjahu nazwał ją „ogromnym osiągnięciem dla izraelskiej gospodarki – 90 miliardów szekli (25 miliardów dolarów) – największą zagraniczną inwestycją w historii Izraela”.

Intel zatrudnia 11 700 pracowników w Izraelu, w swoich trzech centrach badawczo-rozwojowych - w Hajfie, Petah Tikva i Jerozolimie, a także w centrum produkcyjnym w Kiryat Gat.