Unia stawia na wodór, największa fabryka będzie w Holandii

Niderlandy zbudują największą na świecie fabrykę czystego wodoru. Powstanie na Morzu Północnym na północ od Wysp Fryzyjskich. To kolejna inwestycja wodorowa na terenie Unii.

Publikacja: 21.03.2023 10:58

Unia stawia na wodór, największa fabryka będzie w Holandii

Foto: Adobe Stock

Poinformował o tym w poniedziałek rząd Królestwa Niderlandów: „Holandia planuje uruchomić pierwszą na dużą skalę, morską produkcję wodoru w pobliżu farmy wiatrowej na północ od Wysp Fryzyjskich”.

W ramach tego projektu po raz pierwszy Holandia będzie produkować wodór na morzu na masową skalę.

Elektrownia produkować ma 500 megawatów „zielonego” wodoru rocznie. Zacznie działać w 2031 roku.

Czytaj więcej

W Niemczech trwa wielka ofensywa wiatrakowa

Inni też chcą wodoru

Holenderski projekt wpisuje się w działania innych krajów Unii, na rzecz uniezależnienia się od kopalin dzięki wykorzystaniu wodoru. Prace przyśpieszyły w 2022 r., po rosyjskiej agresji na Ukrainę, która unaoczniła państwom członkowskim Wspólnoty, jak kruche są umowy energetyczne z Rosją.

W październiku 2022 r. Portugalia, Hiszpania i Francja zapowiedziały powstanie między Barceloną a Marsylią „zielonego korytarza wodorowego”, który otworzy dostęp do unijnego rynku energii dla krajów Półwyspu Iberyjskiego.

W listopadzie władze Litwy ogłosiły zainwestowanie 400 mln euro w inwestycje wodorowe. Do 2030 r. da to około 400 megawatów mocy produkcyjnej zielonego wodoru.

Od Finlandii po Apeniny

Fabryka zielonego wodoru powstaje już w Finlandii. W listopadzie 2022 r. spółka projektowa Flexens Oy Ab i KIP Infra Oy z fińskiego miasta Kokkola (na wybrzeżu Zatoki Botnickiej), podpisały list intencyjny w sprawie dzierżawy gruntów pod budowę fabryki zielonego wodoru i amoniaku. To inwestycja za około 0,5 mld euro.

Zakład ma produkować około 300 megawatów zielonego wodoru, a wyprodukowany amoniak ma być eksportowany do Szwecji. Produkcja powinna ruszyć pod koniec 2027 roku. Drugi projekt nazwany NHR Bothnian Bay, ma na celu stworzenie do 2030 roku sieci przesyłowej wodoru o długości 1000 km i otwartego rynku wodoru w Zatoce Botnickiej.

Wodór to także gorący temat na południu Unii. Chorwacja wraz z Włochami i Słowenią planuje produkować do 5000 ton wodoru rocznie. W tym celu powstanie specjalna Dolina Wodorowa, zajmująca się realizację projektów rozwijających wykorzystanie wodoru na Półwyspie Apenińskim i Bałkańskim.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Biznes
Poczta na równi pochyłej. Państwowy moloch ma problem
Biznes
Chińska gwiazda bankowości siedzi w areszcie. Władze twierdzą, że za korupcję
Biznes
Europa podwaja flotę powietrzną do walki z pożarami lasów
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Biznes
Elon Musk znowu liderem rankingu miliarderów
Materiał partnera
Zielona energia ustabilizuje ceny prądu