Zbliżających się Mistrzostwach Świata 2022 w Katarze wzbudza kontrowersje od momentu decyzji o przyznaniu temu krajowi organizacji mistrzostw. Doniesienia o łamaniu praw człowieka i wykorzystywaniu niewolniczej pracy oraz śmierci tysięcy robotników w okresie budowy stadionów tylko te kontrowersje wzmocniły i są one na tyle mocne, że pobudzają ciekawe decyzje. Produkująca stroje sportowe reprezentacji Danii firma Hummel postanowiła, że nie chce być kojarzona ze wspieraniem Kataru.

- Wspieramy duńską drużynę narodową, ale nie jest to równoznaczne ze wspieraniem Kataru jako kraju gospodarza. Wierzymy, że sport powinien łączyć ludzi. A kiedy tak nie jest, chcemy o tym mówić – stwierdza firma Hummel w oświadczeniu na Instagramie, w którym zaprezentowała nowe stroje.

Na koszulkach duńskich piłkarzy logo producenta i logo reprezentacji będą niemal niewidoczne. Stroje będą w jednolitych barwach – czerwonej lub białej (czarnej dla bramkarzy), a symbole na nich są w minimalnie kontrastowym odcieniu. Hummel stwierdza, że stroje mają nawiązywać do największego sukcesu Duńczyków – mistrzostwa Europy z 1992 roku (Dania trafiła wtedy na mistrzostwa w zastępstwie Jugosławii i wygrała turniej). Ale nawiązanie do sukcesu to jedno.

- to także protest przeciwko Katarowi i łamaniu praw człowieka – stwierdza Hummel.

Szacuje się, że koszt mistrzostw w Katarze zamknie się w kwocie 240 mld euro. Z budową stadionów można połączyć na pewno, jak informował ponad rok temu „The Guardian”, blisko 40 śmierci robotników zaangażowanych w budowę. Całkowita liczba będzie jednak nieznana – Katar nie jest specjalnie otwarty na międzynarodowe inspekcje warunków pracy na swoim terytorium. Sama impreza piłkarska została przesunięta z tradycyjnego terminu w czerwcu i lipcu na grudzień z uwagi na upały w Katarze.