Możliwość odbioru paczek Poczty Polskiej na stacjach benzynowych Orlenu była kilka lat temu reklamowana jako mocna strona e-commerce Poczty. Jeszcze miesiąc temu punkty Orlenu były wymieniane wśród tych, w których można odebrać paczkę, a Poczta Polska mogła chwalić się ponad 17 tysiącami miejsc odbioru. Jednak teraz, jak zauważył serwis Wiadomości Handlowe, logo Orlenu zniknęło ze strony Pocztexu. Poczta Polska potwierdziła, że narodowy operator pocztowy nie współpracuje już z PKN Orlen w zakresie dostarczania paczek do odbiorcy końcowego.

– Stacje paliw Orlen zostały wyłączone z sieci punktów odbioru Poczty Polskiej w związku z zakończeniem okresu obowiązywania dotychczasowej umowy – przekazał „Rzeczpospolitej” rzecznik prasowy Poczty Polskiej Daniel Witkowski.

Zakończenie współpracy między obiema firmami wisiało już w powietrzu od dawna. Orlen rozwija własny format Orlen Paczka, a od przejęcia Ruchu zapowiada głośno rozwój własnych usług kurierskich oraz nowe formaty gastronomiczno-sklepowe. Oparciem dla nich mają być resztki dawnej sieci kiosków Ruchu. Jednak sieć punktów odbioru Orlenu rozwija się błyskawicznie – w lipcu miał już 1 tys. punktów, a na koniec roku ma być ich 2 tysiące.

Czytaj więcej

Rząd dał zielone światło dla fuzji PGNiG z Orlenem

Zakończenie obowiązującej do września bieżącego roku umowy z Orlenem nie oznacza jednak, że Poczta zerwała umowę z Ruchem. Punkty sprzedaży należącej do Orlenu firmy nadal są na liście punktów odbioru.

– Sieć punktów odbioru Pocztex PUNKT to blisko 17000 lokalizacji, w tym placówki pocztowe i punkty partnerskie – sklepy: Żabka, Biedronka, ABC, Lewiatan, Delikatesy Centrum, Groszek, kioski i saloniki prasowe RUCH – informuje Poczta Polska, w odpowiedzi na zapytanie „Rzeczpospolitej”.

Poczta podkreśla też, że uruchamia kolejne punkty – nowością na powyższej liście są sklepy sieci Groszek, a dołączać mają też nowi partnerzy oraz nowe automaty paczkowe Pocztex Automat. Maszyny mają umożliwić nie tylko odbiór, ale także nadawanie przesyłek, ich zwroty czy nawet odbieranie przesyłek za pobraniem. Nowa sieć automatów ma liczyć 2 tysiące urządzeń, z czego część ma stanąć koło sklepów Biedronki, co stwierdzone jest w umowie między Pocztą a JMP.

Współpraca Poczty z Orlenem trwała od 2015 roku. Przedłużono ją w 2018 na okres do września 2021. Ostatecznie trwała do bieżącego roku i zakończyła się bez fanfar towarzyszących jej rozpoczęciu. Orlen ma obecnie ok. 1,2 tys. automatów paczkowych oraz ponad 7 tys. punktów odbioru. Poczta z ponad 17 tys. punktów i 2 tysiącami maszyn będzie miała tu przewagę.