O tym, że T-Mobile Polska wybrał Nokię do modernizacji, budowy i serwisowania części sieci masztów komórkowych na dziesięć lat, pisaliśmy jako pierwsi. We wtorek fiński dostawca infrastruktury telekomunikacyjnej podał, że analogiczną umowę podpisał z Orange Polska.

T-Mobile Polska i Orange Polska są udziałowcami spółki Networks!, zarządzającej siecią masztów, których wzajemnie sobie użyczają. Masztów tych jest około 13 tys.

Formalnie oba telekomy przedłużyły Nokii umowy do 2036 roku, przy czym zmienił się ich zakres. W wypadku Orange Polska firma będzie odpowiedzialna za wymianę infrastruktury 3G na 4G oraz za wdrożenie sieci 5G w paśmie C po aukcji. Poza tym do tej pory około 30 proc. masztów operatorów korzystało z rozwiązań fińskiego koncernu. Teraz będzie to około 50 proc., co oznacza, że spada udział chińskiego Huawei.

Zamiana 3G na 4G i przejęcie około 22 proc. sieci od Huawei ma się zakończyć w 2024 roku.

Orange i T-Mobile nie rozstrzygnęły natomiast jeszcze, kto będzie modernizował i budował drugą część ich sieci. Działa ona obecnie na infrastrukturze od Huawei. Telekomy nie zdradzają, kiedy zamierzają dokonać wyboru. Wolałyby wiedzieć, czego wymagać będzie od nich ostatecznie prawo.