Ukraina nie należy do Unii Europejskiej w związku z tym na jej terenie nie obowiązuje zasada „roam like at home” pozwalająca dzwonić i SMSować użytkownikom polskich operatorów na takich zasadach jak w Polsce. Zarówno opłaty za rozmowy, wiadomości oraz – a może przede wszystkim - internet były relatywnie drogie. Drogie są także połączenia międzynarodowe (wykonywane z polskiego numeru i terenu Polski na numer ukraiński).

Od kilku dni z powodu napaści na Ukrainę przez Rosję, na granicy polsko-ukraińskiej ruch jest bardzo duży. Ukraińcy uciekają przed wojną, a wielu Polaków przekracza granicę by im pomagać lub relacjonować wydarzenia. W związku z tym, telekomy stają na wysokości zadania i obniżają koszty połączeń oraz rozdają starty z kartami SIM i darmowymi pakietami usług do wykorzystania.

Polkomtel, operator sieci Plus zareagował 24 lutego. Przyznał użytkownikom telefonii na kartę jednorazowy bezpłatny pakiet 500 minut do sieci komórkowych Kyivstar, Lifecell i Vodafone na Ukrainie (włączany kodem *121*11*9999# i zatwierdzany przyciskiem połączenia) i abonamentowych (włączany SMSem o treści UKRAINA na numer 80125). W wypadku użytkowników telefonu na kartę pakiet jest ważny przez 30 dni. W wypadku abonentów - do końca pierwszego pełnego okresu rozliczeniowego.

Poza tym Plus obniżył cenę połączeń do sieci ukraińskich do 19 groszy za minutę. Z takiej ceny mogą korzystać użytkownicy wszystkich ofert, które weszły na rynek po 31 stycznia 2018 r.

Plus zaoferował też darmowy jednorazowy pakiet 10 GB – do wykorzystania na terenie Polski, włączany na 30 dni dla klientów ofert na kartę kodem *136*11*9999# i zatwierdzany przyciskiem połączenia, a dla klientów ofert abonamentowych do końca pierwszego pełnego okresu rozliczeniowego i włączany SMSem o treści 10GB na numer 80125.

Dziś telekom podał, że prowadzoną w strefie przygranicznej akcję rozdawania starterów rozszerza na teren całego kraju i obywatele Ukrainy będą mogli je otrzymać w każdym punkcie sprzedaży usług Grupy Polsat Plus.

W miniony piątek także Orange Polska obniżył ceny połączeń międzynarodowych Polska-Ukraina - o 80 proc. do 29 gr. za minutę. W niedzielę podał następnie, że nie będzie pobierać opłat od Vodafone Ukraine, aby ten operator mógł wprowadzić niższe ceny w roamingu w Polsce swoim użytkownikom.

Takie porozumienia z Vodafone Ukraine zawarli od tamtej pory także pozostali operatorzy.

„W ramach solidarności oraz chęci wsparcia obywateli Ukrainy, Plus znosi opłaty roamingowe dla abonentów Vodafone Ukraina przebywających na terenie Polski. Dzięki temu, użytkownicy tej sieci będą mogli wykonywać bezpłatne połączenia głosowe miedzy Polską a Ukrainą oraz na terenie naszego kraju, a także korzystać z transmisji danych. Brak opłat roamingowych umożliwi także sieci Vodafone Ukraina stworzenie specjalnej oferty dla swoich abonentów przebywających na terenie Polski” – informował Plus.

W efekcie ukraińska sieć należąca do brytyjskiej grupy wprowadziła ofertę tanich połączeń w roamingu w Polsce. Jest ona łatwa do włączenia i pozwala przy pierwszej aktywacji nie ponosić kosztów rozmów i internetu. Ma też swoje ograniczenia. Obejmuje tylko 60 minut rozmów i 450 MB internetu. Wiadomości SMS są dodatkowo płatne.

Teraz polskie telekomy rozmawiają także z drugim z operatorów ukraińskich – Lifecell – o zniesieniu opłat roamingowych. Porozumienie z nim mają już Orange i T-Mobile. Orange podał we wtorek, że zawarł analogiczne porozumienie również z Kievstar.

Co jest na starterach polskich operatorów rozdawanych przy granicy?

Od Orange Polska wraz ze starterem przybysze z Ukrainy otrzymują miesiąc bezpłatnych połączeń (rozmów i SMS-ów) w Polsce, 100 minut rozmów z Ukrainą i 30 GB internetu. Telekom do końca tego tygodnia zamierza rozdać w sumie 65 tys. takich starterów.

Starter od T-Mobile (T-Mobile na kartę lub Heyah) zawiera 300 darmowych minut wymiennych na SMS na połączenia do Ukrainy, 100 minut do wykorzystania w Polsce (po aktywacji SMSem o treści TAK na numer 80405) i 10 GB internetu (po aktywacji). Operator dostarczył do dystrybucji już 100 tys. takich starterów.

Play 25 lutego telekom podał, że przyznaje 120 darmowych minut na połączenia do największych ukraińskich operatorów (Kyivstar, Vodafone, Lifecell) oraz 10 GB do wykorzystania w Polsce dla klientów Play na Kartę – aktywacja kodem *111*1213*1# albo w aplikacji Play24.

Wszystkim klientom obniżył o ponad 80 proc.: z 29 gr/min na 5 gr/min stawkę za połączenia do największych ukraińskich operatorów (Kyivstar, Vodafone, Lifecell) aktywowaną przez klienta szybkim kodem USSD *111*201*1#.

We wtorek 1 marca T-Mobile Polska poinformował o dodatkowej, oczekiwanej przez użytkowników decyzji. Od środy umożliwi użytkownikom nielimitowane połączenia międzynarodowe z numerami w Ukrainie. Posiadaczom telefonów na kartę włączy tę możliwość automatycznie. Abonenci mogą ją sobie aktywować. Z kolei od 4 marca przestanie naliczać dodatkowe opłaty za rozmowy i wiadomości w roamingu na terenie Ukrainy, na co z kolei czekali użytkownicy polskich sieci przekraczający często granicę. Dodatkowo użytkownikom taryf na kartę telekom udostępni darmowe pakiety 3 GB internetu w roamingu, zaś klientom abonamentowym (indywidualnym i biznesowym) obniży stawki cennikowe za korzystanie z internetu w roamingu na terenie Ukrainy do cennikowych stawek unijnych. Stawka unijna może wynieść w tym roku maksymalnie 3 euro plus VAT za 1 GB.

Użytkownikom ofert T Mobile na kartę, Heyah i MIX dostęp do nielimitowanych pakietów rozmów międzynarodowych zostanie włączony automatycznie i będzie można z niego korzystać do 31 marca. Osoby korzystające z ofert abonamentowych (indywidualnych i biznesowych) mogą aktywować usługę na jeden z trzech sposobów:

*w aplikacji mobilnej „Mój T Mobile”,

*SMS-owo, wysyłając SMS o treści TAK na numer 80008,

*za pośrednictwem obsługi klienta pod numerem 602 960 200.