Zaskakująco dobry sezon wyników w USA

Spółki technologiczne miały w czwartym kwartale wzrost zysków wyższy od prognoz, a mimo to były w ostatnich tygodniach wyprzedawane. Inwestorzy stali się bardziej selektywni, ale wciąż są dalecy od czarnowidztwa.

Publikacja: 07.02.2022 21:00

Zaskakująco dobry sezon wyników w USA

Foto: Bloomberg

Do poniedziałku wyniki za czwarty kwartał 2021 r. opublikowało 56 proc. spółek z amerykańskiego indeksu S&P 500. Na razie można stwierdzić, że ten sezon okazał się lepszy od oczekiwań.

Według wyliczeń firmy FactSet, 86 proc. z nich miało w czwartym kwartale zysk na akcję wyższy od prognoz. 77 proc. miało natomiast przychód większy niż prognozowano. Jak dotąd, zyski spółek z S&P 500 wzrosły o 29,2 proc. rok do roku. Był to więc już czwarty z rzędu kwartał, w którym wzrost zysków przekraczał 25 proc.

Dobry sezon wyników nie dał jednak jeszcze giełdom wystarczającego paliwa do wzrostu. Na nastroje inwestorów źle wpłynęły zarówno rozczarowujące raporty kilku popularnych spółek, takich jak Meta Platforms (dawny Facebook) czy PayPal, oraz oczekiwanie bardziej jastrzębiej polityki pieniężnej w USA.

S&P 500 zyskiwał na początku poniedziałkowej sesji o 0,1 proc., a Nasdaq Composite rósł o 0,4 proc. Pierwszy z nich stracił od początku roku ponad 6 proc., a drugi zniżkował w tym czasie o 11 proc. Zeszły tydzień przyniósł im jednak zwyżki. S&P 500 zyskał 1,6 proc. a Nasdaq Composite 2,1 proc. To był ich najlepszy tydzień od początku roku.

W jego trakcie inwestorzy bardzo nerwowo reagowali na wyniki niektórych spółek. Akcje Meta Platforms straciły więc w czwartek po publikacji raportu kwartalnego aż 26 proc. W piątek rynek zareagował na dobry raport wynikowy Amazonu zwyżką akcji tego koncernu o 13,5 proc. Dobre wyniki Snap przełożyły się tego samego dnia na wzrost akcji tej spółki aż o 58,8 proc.

„Inwestorzy kontynuują »sprzedawanie« wiadomości. Jesteśmy już w późnym stadium cyklu, a rynek staje się bardziej selektywny. Przypływ nie będzie już podnosił wszystkich łodzi, a rynek będzie wybaczał coraz mniej"– piszą eksperci Wells Fargo.

Analitycy spodziewają się, że zyski spółek z S&P 500 wzrosną w pierwszym kwartale 2022 r. o 5,6 proc., a w drugim zwiększą się o 4,4 proc.

Technologie
Najwięksi wrogowie sztucznej inteligencji. Potężne zmiany nie przejdą bez walki
Biznes
Oligarchowie nie wracają do Rosji. Wolą Kazachstan i Emiraty
Biznes
Kolejna członkini odchodzi z Rady prezydenta. Przyczyną „lex Tusk”
Biznes
„Lex Tusk”. Beata Stelmach o odejściu z Rady prezydenta: „Nie godzę się na to”
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Materiał partnera
Zrównoważony rozwój się opłaca
Materiał partnera
Przede wszystkim przetrwać – to główny cel MŚP