Kiedy pod koniec 2000 r. notowania akcji amerykańskiego giganta energetycznego Enron zbliżały się do 90 dol., prawie pięciokrotności kursu sprzed ledwie trzech lat, mało kto mógł przypuszczać, że za 12 miesięcy spółka będzie bankrutem. Jednak to właśnie wtedy szerzej nieznany w środowisku finansowym zarządzający funduszami Jim Chanos zajmował potężne i obarczone wielkim ryzykiem pozycje nastawione na jej upadek.

Dzisiaj odkrywca prawdopodobnie największej afery finansowej ostatnich dekad ma dla inwestorów niepokojące wiadomości. W grudniowym wywiadzie dla agencji Bloomberg Jim Chanos przyznał, że obecnie pozycje nastawione na zniżki stanowią aż około jednej trzeciej portfela zarządzanego przez niego funduszu - pisze Business Insider Polska.

- Weszliśmy w "złotą erę oszustw" i prędzej czy później stanie się to dla inwestorów oczywiste - powiedział Jim Chanos.

To oznacza, że finansista stawia niespotykanie duże pieniądze na załamanie notowań sporej grupy spółek – zazwyczaj takie pozycje odpowiadają za 10–15 proc. wartości portfela jego funduszu. Na szczęście podejrzenia oszustw są tylko jednym z wielu powodów, dla których charyzmatyczny inwestor zwykł obstawiać przecenę akcji.

Najgłośniejszą aferą finansową, z jaką w ostatnim czasie mieli do czynienia międzynarodowi inwestorzy, była niewypłacalność pochodzącego z Niemiec dostawcy usług finansowych i technologii Wirecard. W księgach spółki stwierdzono brak 2 mld euro. Tymczasem krajowy rynek dopiero co zdążył otrząsnąć się po aferze GetBacku, w której inwestorzy stracili setki milionów złotych.

Tymczasem spółką, która według inwestora pozwala sobie na wyjątkowo twórczą interpretację zasad księgowości, jest jeden z najstarszych przedstawicieli branży informatycznej na świecie: IBM. Koncern zmaga się trudnym otoczeniem biznesowym w momencie, kiedy większość spółek technologicznych cieszy się dynamicznym wzrostem.

Jak oceniał w wywiadzie dla Bloomberga Jim Chanos, choć przychody IBM notowały spadek w siedmiu z ostatnich ośmiu lat, to spółka próbuje ukrywać ten stan rzeczy, stosując daleko posuniętą "inżynierię finansową".