Z opóźnieniem rusza w końcu szumnie zapowiadany program Start In Poland. - PFR wsłuchał się w głosy rynku i zmienił dokumentację w sposób, który jest dużo bardziej korzystny dla inwestorów i podmiotów zarządzających - mówił Żukowski.

W ramach programu utworzony został Starter FIZ (Fundusz Inwestycyjny Zamknięty).

- Starter dedykowany jest dla podmiotów zarządzających, które będą inwestowały w innowacyjne startupy. Nie trzeba mieć spółki, żeby aplikować do Startera. Można otrzymać nawet do 50 mln zł na inwestycje. Łącznie środków jest prawie 800 mln zł do dystrybucji w poszczególne fundusze – tłumaczył gość.

Przyznał, że branża startupowa w Polsce staje się silna. - Pula środków, którą ma do dystrybucji jest ogromna. Łącznie jest ponad 3 mld zł do dystrybucji w różnych programach – wyliczył.

Gość zaznaczył, że obawiam się bańki w ciągu najbliższych 2-3 lat. - Żeby tego uniknąć, trzeba szukać nowych kanałów dostępu do startupów – stwierdził.

Żukowski przyznał, że nawet jeśli moda na startupy przeminie to zostanie ogromna wiedza, którą ludzie nabyli podczas inwestowania czy porażek. - Zostanie kreatywność w młodych ludziach, która będzie przekazywana z pokolenia na pokolenie- mówił.

- Moim zdaniem pęd na technologię się nie zatrzyma. Oby powstały u nas technologie, które staną się globalne – zaznaczył.

Gość podkreślił, że są sektory, które się w Polce lepiej rozwijają. - Widać duży pęd na e-mobility, ICT czy diagnostykę medyczną. To są kluczowe sektory, które będą w Polsce się rozwijać. Efekty poznamy za 4-5 lat, kiedy skończy się okres inwestycyjny i zaczną się okresy wyjścia z tych inwestycji. Wtedy zobaczymy co one są warte na rynku – prognozował.

Autopromocja
Podwajamy subskrypcje

Kup kwartalną e‑prenumeratę, a my przedłużymy okres Twojej subskrypcji

KUP TERAZ


- Na pewno mamy szansę stać się liderem innowacji w tej części Europy i bramą dla Europy Wschodniej, aby wychodziła globalnie ze swoimi innowacjami - podsumował Żukowski.